Dörtlük Yağmuru Başladı

Hava bugünlerde kapalı, yine de bilginiz olsun: 2014’ün ilk meteor yağmuru başlıyor.

Aslında bu cümle yanlış oldu. Çünkü meteor yağmuru birkaç gün önce başladı. Ama Bir şey kaçırmadınız, 3-4 Ocak’ta ‘kayan yıldız’ sayısı maksimuma ulaşacak.

meteor
Perseidler, Jüpiter, Avcı ve bir uydu aynı karede. Fotoğraf Prof. Dr. Ethem Derman tarafından Ağustos 2013’de alındı.

Dörtlük (Quadrantids) meteor yağmuru en iyi 3 Ocak günü sabaha doğru gözlenecek. Bu tarihte bulunduğunuz yer yeterince karanlık yani ışık kirliliğinden uzaktaysanız saatte 60 ile 120 ‘kayan yıldız’ sayabilirsiniz. Bu da yılın en iyi meteor yağmurlarından sayılan Perseid ve İkizler yağmurlarıyla yarışacak bir sayı.

Meteor yağmurları aslında kuyrukluyıldız kalıntılarıdır. Kuyrukluyıldızlar Güneş çevresinde dolanırken yüzeylerinden sağa sola külleri saçılır. Dünya olağan yörüngesinde dolanırken bu kalıntı topluluklarının içine dalar. Böylece Dünyamız kuyrukluyıldız parçalarıyla tanışır. Yüksek hızlarda atmosfere giren bu kalıntılar atmosferdeki sürtünme nedeniyle alev alırlar ve biz de onların ateşini birkaç saniyelikde olsa görürüz.

Dörtlük meteor yağmurunun merkezi Çoban (Boötes) ile Büyükayı (Ursa Major) takımyıldızı dolaylarında. (astronomy.com, Roen Kelly)

İyi seyirler.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d