ISON’un Çeyreği Hayatta…

Dün Güneş’e kızıp ‘Ne yaptın sen?’ tepkisini vermiştim. Anlaşılan Güneş bundan ‘alınmış’ olacak ki ISON’u serbest bıraktı. Gerçi kuyrukluyıldız artık ‘yüzyılın kuyrukluyıldızı’ ünvanını kaybetti. Çünkü Güneş’in güçlü etkisiyle oldukça küçülmüş durumda. İlerleyen günlerde daha net bilgiye sahip olacağız.

soho_ison_c3_0Dün gece yarısı gökbilimciler ISON’un tamamıyla parçalanmış olabileceğini düşünüyordu. Daha sonra NASA’nın SOHO uydusu ISON’u Güneş’ten adeta ‘yandım Allah’ dercesine kaçışını görüntüledi. Ancak çekirdeği oldukça küçülmüştü.

ISON bu hale gelip bizi hayal kırıklığına uğratsa da büyük bir iş başardı: insanların gökyüzüne bakmasını sağladı. Gökyüzüne sadece ‘hava açık mı’ diye bakan gökbilimden bi’haberlere ve haber sayfalarına gökyüzünü taşıdı. Demek ISON parçalanmasaydı tam anlamıyla bir ay boyunca şenliği yaşayacaktık. Olmadı. Yine de unutla yeni bilgileri bekliyoruz. bilgiler tazelendikçe buradan duyurmaya devam edeceğim.

Görseller:  ESA/NASA/SOHO/Jhelioviewer

 

Önerilir...

1 Yorum

  1. Ya nasılda hevesle bekliyordum gün ışığında görebilmeyi, küçülmüş olsan da kalbimizdesin 🙂 Bu arada siteniz gerçekten çok güzel ilgiyle takip ediyorum.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d