Evrenin Gülen Yüzü

gulen gokada kumesi

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu gülümseyen bir gökada kümesini görüntüledi. Mutlu olduğu izlenimi veren küme bir burun ve iki gözü varmış izlenimi veriyor.

Aslında bu gözler çok parlak gökadaları ve gülümseme çizgileri de kütle çekimi mercekleme etkisini gösteriyor. Küme SDSS J1038+4849 adıyla bilinir.

Gökada kümeleri evrenin en büyük yapılarıdır. Kümelerin güçlü kütle çekimi, yakınından geçen ışığı uzay zamanda bükerek kozmik bir mercek gibi davranmasına neden olur. Bu olayı Einstein Genel Görelik Kuramı ile açıklamıştır. Bu sayede daha uzaktaki gökada ya da gökada kümeleri ortaya çıkarılır.

“Einstein halkası” olarak da bilinen kütle çekimi mercek etkisiyle ışık simetrik bir şekilde bükülür ve biz de halka benzeri bir manzara görürüz.

Hubble büyük gökadaların kütle çekim mercekleme etkisini kullanarak gökbilimcilere çok değerli bilgiler sunmuştur. Böylece araştırmacılar erken evren hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilmektedir.

Görüntü telif hakkı: NASA/ESA

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d