Gökada Merkezine Yakından Bakış

Gökadamızın merkezinde neler oluyor acaba? Neden bu kadar parlak? Gökada merkezinde gerçekten dev bir canavar mı yatıyor? Daha birçok soru akla gelebilir. Yeni bir çalışma Samanyolu gökadamızın merkezinde olan biteni gözler önüne seriyor: Orada olmak istemezdiniz.

gokada merkezi
WMKO/UCLA

Los Angeles California Üniversitesi’ndeki Galaktik Merkez Grubu Samanyolu merkezini en yüksek açısal çözünürlükte görmek için iki yıldır WM Keck Gözlemevi verilerinden yararlanıyor. Çalışma sonucunda gökadamızın merkezindeki dev karadeliğin varlığı da, başka bir şekilde de olsa, bir kez daha onaylandı. Süper kütleli karadelik her ne kadar kendisini göstermese de çevresindeki gaz diski ve yıldızların hareketi yerini belli ediyor. Karadeliğin beslenme şekli ancak kızılötesi ortamda alınan verilerle algılanabiliyor. Karadeliğin çevresindeki değişkenlik bilim insanlarına çözümü de getiriyor.

Üstteki bilgisayar benzetiminde gökada merkezinin 1.0 x 1.0 yay saniyelik alanı içinde yer alan yıldızların yörüngeleri görülüyor. 1995 ile 2012 yılları arasındaki veriler ışığında yıldızların yörüngeleri bilgisayar yardımıyla tamamlandı. Yıldızları birbirinden ayırtetmek için yörüngeleri boyunca farklı renklerde gösterilmişlerdir. Buna en uygun ‘devam yörüngeleri’ de tahmin edilerek çizilmiştir. Bu yörüngeler beraberinde gökada merkezinin 4 milyon Güneş kütleli bir karadeliğe sahip olduğunu gösteren en iyi kanıtı da getiriyor.

 

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d