Gökadamızın Merkezi

Hubble, gökadamızın derinliklerine bir göz atarak yarım milyondan fazla yıldızı bir karede görüntüledi. Ön plandaki birkaç mavi yıldızın dışında gördüğünüz tüm yıldızlar gökada merkezi civarındadır ve bu büyük kütleli yıldızlar gökadanın en yoğun yıldız kümelerini oluşturur. Görüntünün merkezinde her zamanki gibi kendini göstermeyen süper kütleli karadelik yatmaktadır.

Bu güzel fotoğrafı farklı ve yüksek çözünürlükte indirmek isteyebilirisiniz. O zaman görsele tıklayın (NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)).

Güneş’ten 27.000 ışık yılı uzaklıktaki Samanyolu’nun merkezi oldukça kalabalıktır. Güneş’e en yakın yıldız olan Alfa Centauri sadece 4,3 ışık yılı uzağımızdadır. Samanyolu merkezinde bu kadarcık yarıçaplı kürede bir milyon yıldız sıkışmış halde bulunur. Bu yüksek yoğunluğun nedeni ise, hiçbir şekilde kendini göstermeyen dört milyon Güneş kütlesindeki Yay A* adlı süper kütleli karadeliktir.

Gökadanın merkezinde kendini gizleyen sadece Yay A* değildir. Kalabalık merkezi saran kalın toz diskinin arkasında görünür ışıkta kendini göstermeyen çok sayıda cisimde bulunur. Bu tozun arkasını görebilmek için Hubble’ın kızılötesi görüş yeteneği önem kazanmaktadır. İnsan gözünün göremediği kırmızı ötesi dalga boyunda alınan verilerle ortaya çıkarılan fotoğraflar göz kamaştırıcı güzellikte olmaktadır.

Mavi yıldızlar Dünya’ya yakın olan ya da büyük yıldız kümelerindedir. Kırmızı rengiyle parlayanlar toz perdesinin arkasında veya toz diskinin içinde saklanan yıldızlardır. Bazı yerlerdeki gaz ve toz diskleri oldukça yoğun olduğundan arka plandaki yıldızlardan bize çok sönük ışık gelmektedir. Bazıları o kadar kalın perdeyle örtülüdür ki bunları görmeye Hubble’ın bile gücü yetmez. Gökbilimciler Hubble’ın bu fotoğrafında görülemeyen en az 10 milyon yıldız olduğunu düşünüyor.

Bu görüntü Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3 (WFC3) ile Eylül 2011’de toplanan verilerle ve çekilen dokuz ayrı fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturuldu.

Hubble/ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d