Küçük Magellan’daki Yıldız Kümesi

Küçük Magellan Bulutsusu’ndaki NGC 346 kümesi. (ESO)

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO)*, 210 000 ışık yılı uzaklıktaki NGC 346 yıldız oluşum bölgesini görüntüledi. Bölge Küçük Magellan Bulutsusu’ndaki Tukan (Tucana) takımyıldızında bulunuyor. Büyük ve parlak yıldızlardan yayılan ışık, gaz ve tozdan oluşan yapının parlamasına neden oluyor. Büyük kütleli yıldızlar tarafından oluşturulan rüzgar, ışık ve ısı nedeniyle gaz bir örümcek ağı gibi bulutsunun içine dağılmış bulunuyor.

NGC 346, 200 ışık yılı kadar bir alana dağılmıştır. Bu uzaklık Güneş ile Güneş’e en yakın yıldız arasındaki uzaklığın 50 katı kadarlık bir alana dağılmıştır. Açık kümedeki birçok genç yıldız birkaç milyon yıl yaşındadır. Büyük yıldızlar ile oluşturulan güçlü rüzgarların etkisiyle gaz ve toz bulutlarının sıkışması yeni yıldız oluşumları için ilk aşamayı oluşturur. Yeterli yoğunluğa ulaşan bulut nükleer füzyonu üreterek kendi ağırlığının etkisiyle çöker. Bunun sonucunda da teleskoplardan görülebilecek kadar parlak görüntüler elde edilir.

Büyük ve Küçük Magellan Bulutları Güney yarımküreden görülebilen Samanyolu’nun uydu gökadalarıdır. 210 000 ışık yılı uzaklıktaki Küçük Magellan Bulutsusu’ndaki Tukan Bölgesi sürekli gözlem altındadır.

Görüntü ESO’nun 2.2 metrelik teleskobuna takılan Geniş Alan Görüntüleyicisi (WFI) ile alınmıştır.

*ESO, Avrupa’daki 14 ülkenin (Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere) Güney Amerika’daki Şili ülkesinde kurdukları bir gözlemevidir.

Kaynak: ESO

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d