HD Kalitesinde Andromeda

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu ile Andromeda Gökadası’nın şimdiye kadar ki en ayrıntılı görüntüsü elde edildi. M31 olarak da bilinen gökadanın bir bölümünün göründüğü bu görsel 40 bin ışık yılı uzunluğunda olup 100 milyondan fazla yıldız yer alıyor.

andromeda

Hubble’ın yeni görüntüsünde Andromeda’nın üçte biri görülüyor. Görüntü 1,5 milyar piksel çözünürlüktedir – 600 HD televizyon ekran kalitesindeki görüntü kadar!- Bu yıldızlar görüntünün solundaki disk eteğinde ve sağındaki toz şeridi içinde yoğunlaşmış görünüyor. Gökadanın şişkin merkezinin bir bölümü solda görülüyor.

Gökadanın sarmal kollarında koyu yapılar karmaşık toz alanlarını ve dolayısıyla da yeni yıldız oluşum bölgelerini gösterirken mavi yıldızlardan oluşan kümelerde göze çarpıyor. Bunun dışında Andromeda’nın soğuk yıldızlarını ortaya çıkararak gökadanın milyarlarca yıllık evrimi izlenebilir.

Andromeda
Andromeda

Evrendeki birçok gökada Andromeda gibi sarmal yapıda olduğundan, bu 100 milyonlu yıldızlı kısmının ayrıntılı görüntüsü önemli ipuçları içermektedir. Andromeda bin milyar dolayında yıldız içermektedir.

Andromeda Gökadası, bizden milyarlarca ışık yılı uzaktaki gökadalara göre daha yakındır. Bu da gökadaların tarihi ve evrimleri çalışmalarında önemli bir hedef olmasına neden olur. 2,5 milyon ışık yılı uzaklıktaki Andromeda gökyüzünde dolunayın altıda biri kadar yer kaplar. Gökadanın 40.000 ışık yılı uzunluğundaki bir bölümünü gösteren bu fotoğraf aslında Hubble’ın 411 ayrı görselinin birleştirilmesiyle elde edildi.

Görüntü yakın morötesi ve yakın kızılötesi dalga boylarıyla kırmızı ve mavi filtreler eşliğinde üretildi.

Görüntünün yüksek çözünürlüklü hali ile gökada üzerinde gezinti yapabilirsiniz.

Görüntü telif: NASA, ESA, J. Dalcanton (University of Washington, USA), B. F. Williams (University of Washington, USA), L. C. Johnson (University of Washington, USA), the PHAT team, and R. Gendler.

Hubble/ESA

Önerilir...

1 Yorum

  1. Hubble uzay teleskobuyla böyle müthiş resimler elde edilebiliyorsa ileriki yıllarda fırlatılacak James Webb teleskobuyla kim bilir daha ne yapılacak.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d