Herschel’den Galaktik Balon Sürprizi

Görüntüdeki büyük bir balonun içinde saklanan sekiz güneş kütleli bir yıldız doğum sancıları çekiyor. Bu görüntü Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın Herschel Uzay Gözlemevi tarafından elde edildi. Böylece Herschel ile üretilen ve şaşırtıcı çalışmalardan biri gerçekleşmiş oldu.

Balon 4300 ışık yılı uzaklıkta olup merkezindeki yıldız tarafından şişirilmiştir. Kızılötesi dalga boylarında yıldızı görmek mümkün olmasa bile ışığının gücünü çevresindeki gaz ve tozu itmesiyle hissettiriyor.

galaktik balon
RCW 120 galaktik balonu. (ESA/PACS/SPIRE/HOBYS Consortia)

Balondaki malzeme üzerindeki basınç nedeniyle madde, yeni yıldızların doğmasına neden olacak şekilde çöker.

Kabarcığın çevresindeki parlak ve bükümlü gaz ve toz yoğun kümelerini ısıtan büyük bir embriyo yıldızının varlığı Herschel’in üstün kızılötesi gözlem yeteneğiyle ortaya çıkıyor.

Herschel gözlemleri en az sekiz güneş kütleli yıldızı ve buna ek olarak yıldızın 2000 güneş kütleli gaz ve toz diskiyle çevrili olduğunu gösterdi.

Bazı yıldızlar yaydıkları yoğun ışınımın etkisiyle uzaktaki malzemeyi kendine çeker. Bu yıldızlar etkileyici, 150 güneş kütlesine ulaşacak kadar büyür ki bu embriyo yıldızın da bunlardan biri olacağı düşünülüyor.

Herschel 14 Mayıs 2009-29 Nisan 2013 tarihleri arasında çalıştı. Yolladığı verilerin işlenmesi ise daha uzun yıllar alacak.

ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d