Hubble Uzay Teleskopu Sustu

Hubble uzay teleskopundaki yük bilgisayarı 13 Haziran Pazar günü arıza verdi. Bu arıza nedeniyle teleskopun tüm bileşenleri bekleme moduna geçti. Mühendisler şimdi teleskopu yedekleme modüllerinden birine geçirmek için uğraş veriyor. Bundan sonra da arızanın kaynağını belirlemek için bir gün boyunca bilgisayarı çalıştıracaklar ve sistemi yeniden başlatıp tüm bilim araçlarını göreve döndürmeyi planlamışlardı.

Hubble Uzay Teleskopu

Yük bilgisayarı uzay aracındaki bilim araçlarını kontrol ve koordine etmekteydi. Pazar günü yük bilgisayarı ile ana bilgisayar arasında sinyal akışı koptu. Ana bilgisayar bu sorun nedeniyle tüm aletleri bekleme moduna aldı. 14 Haziran Pazartesi günü mühendisler bilgisayarı yeniden başlatmasına rağmen aynı sorunla karşılaştı.

Yük bilgisayarı 1980’lerde inşa edilmiş olan NASA’nın Standart Uzay Aracı Bilgisayarı-1 (NSSC-1) sistemidir. 2009’daki son değişimde Bilim Aleti Komuta ve Veri İşleme modülüyle yenilendi. Modül gerektiğinde birincil sistem olarak görev yapabilirken aynı zamanda yedekleme seviyelerine de sahip. Bilgisayar sorunuyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d