Mars’tan Ses Var!

Mars helikopterinin dört ve beşinci uçuşları* da beraberinde ilkleri getirdi. Helikopterin 30 Nisan’daki uçuşu sırasında Azim robotunun mikrofonu çalıştı. Yeni video Azim’in Mastcam-Z kamerasıyla elde edilen görüntüleri mikrofondan alınan sesle birleştiriyor. Bu mikrofon robottaki SuperCam lazer aletinde yer alıyor.

Lazer aleti ile kayaların kimyasal bileşimlerini tayfölçerle incelemek için gerekli olan buharların oluşmasını sağlıyor. Aletteki mikrofonun amacı ise lazer darbelerinin seslerini kaydederek kayanın sertliğinin anlaşılması. Mikrofon aynı zamanda Mars ortamındaki rüzgâr seslerini de kaydedecek.

Kulaklık ile ve sessiz bir yerde dinlemenizi tavsiye ederim.

Azim robotu helikopter pisti olarak belirlenen alandan 80 metre uzakta. Bu kadar uzak noktadan sesin mikrofon tarafından duyulması ise zor oldu. Helikopterin pervaneleri muazzam frekansta bile ince Mars atmosferi bu sesin büyük kısmının kaybolmasına neden oldu. Uçuşun ilk anlarında bu nedenle çok zayıf ses oluştu. Dikkatle dinlendiğinde helikopterin uğultusu Mars rüzgârının sesi arasında zayıf şekilde duyulabilmektedir.

Beşinci Uçuş:

Kızıl Gezegende beşinci kez (7 Mayıs 2021) havalanan Beceri bu kez araştırma ve keşif amaçlı kullanıldı. Helikopter bulunduğu Wright Kardeşler pistinin 129m güneyindeki ilk tek yönlü yolculuğunu yaptı. Beceri bu sırada yerden 10 metre yükseğe çıkarak yeni bir irtifa rekoru kırmakla birlikte aynı zamanda bölgenin renkli fotoğraflarını da çekti.

Bölgedeki en uygun alanı belirleyerek inişini gerçekleştirdi. Bu sırada Azim’den biraz uzaklaşmış oldu. Bundan sonra Azim’den gelecek komutlara göre hareket edecek.

Azim ise bilimsel araştırma ve keşif için kendi çalışmasına başladı. Şu an helikopterin bulunduğu bölgeye göre ters göre hareket ediyor. Ancak helikopter ile arasındaki uzaklığın çok artmasına da izin vermeyecek.

*Önceki uçuşlarla ilgili yazı için tıklayınız.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d