Hubble’dan Erboğa A Gökadası

Hubble NGC 5128 olarak da bilinen Erboğa A Gökadası’nın güzel bir görüntüsünü elde etti. Gökada bizden 11 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. (NASA, ESA, and the Hubble Heritage)

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu Geniş Alan Kamerası 3 ile Erboğa A (Centaurus A) Gökadası’nın güzel bir görüntüsünü elde etti.

NGC 5128 olarak da bilinen Erboğa A Gökadası tozlu yapısı ve karanlık maddesiyle ünlüdür. Hubble’ın yeni nesil kamerasıyla elde ettiği bu görüntü şimdiye kadar gökadanın alınan en iyi görüntüsüdür. Gökadanın tozlu bölümlerinde daha önce görülmemiş ölçüde ayrıntıların ortaya çıkmasına neden ise birçok dalga boyuyla alınan görüntülerdir.

Görünür ışıkla alınan görüntülerin yanı sıra genç yıldızlardan gelen morötesi ışıma ve tozun arkasındaki ayrıntıları gösteren kızılötesi görüşte fotoğrafı tamamlamıştır.

Erboğa A’nın tozlu yapısı yıldızdan gelen ışığı geçirmez. Hubble bu tozlu bölgeye odaklandı.

Bu gaz ve tozun özellikleri geçmişte Erboğa A ile başka bir gökadanın çarpıştığını gösteriyor. Çarpışmanın etkisiyle uzak bölgelerde hidrojen gazı birleşerek Hubble’ın yakın görünür ışık altında gözlediği bölgelerde kırmızı lekeler olarak gözlenen yeni yoğun yıldız oluşum alanlarının doğmasına yol açmış.

Gökada çekirdeğinde birçok aktif süper kütleli karadelik bulunur. Hubble’ın görünür ve kızılötesi aletleriyle bunlar görünmez olsa da güçlü radyo jetleri ve X-ışını ışıması yapmaktadırlar.

Erboğa A Gökadası gökbilimde yakın denilecek bir uzaklıkta 11 milyon ışık yılı uzağımızdadır. Ancak sadece yakın değil aynı zamanda parlaktır da. Bu nedenle güney yarıküredekiamatör gökbilimcilerin hedefindedir. Büyük amatör teleskoplar ile farklı tozlu yapıları sezebilirken küçük bir dürbünle de gökadayı görebilirsiniz.

Atmosfer tarafından engellenen morötesi ışıma Hubble’ın konumu nedeniyle kendini göstermiş. Böylesi bir görüntüyü Hubble’ın yetenekleri ile elde etmenin dışında başka da bir yol yoktur.

ESA Hubble

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d