Hubble’den Balon Bulutsusu Görüntüsü

Hubble komşu gökada Büyük Magellan Bulutu’nda büyük bir gaz diskinin görüntüsünü yeniledi. Günümüzden dört yüzyıl önce bir süpernova patlaması sonucunda oluşmuş olan bu disk verileri, 2006 ve 2010 yılları arasında yapılan gözlemlerle oluşturuldu.

Uzayın derinliklerinde sakin bir şekilde yüzdüğü izlenimi veren diskin aslında iç yapısında bir kargaşanın hakim olduğu belirlendi. Süpernova patlamasıyla genişleyen yıldız kalıntısının dış kısmı yıldızlararası uzaya ulaştı. 160 000 ışık yılı uzaklıktaki Büyük Magellan Bulutu’ndaki kalıntı diski SNR B0509-67.5 ya da kısaca SNR 0509 olarak biliniyor.

Yıldızlararası uzaya ulaşan parçalar patlamaya ilişkin ilk gaz kalıntılarıdır. Gaz diski 23 ışık yılı çapında ve saatte 18 milyon km’lik bir hızla genişlemeye devam ediyor.

Gökbilimciler patlamanın süpernovanın enerjik ve parlak özelliğe sahip bir örneği olduğunu belirtiyor. Tip Ia olarak bilinen süpernova türü ikili sistemdeki beyaz cücenin eş yıldızından madde çalması sonucunda patlaması olarak tanımlanır.

Hubble’ın Gelişmiş Kamerasıyla 28 Ekim 2006 tarihinde görüntüler genişleyen kabuktaki parlayan hidrojeni ortaya çıkardı. Bunun ardından 4 Kasım 2010’da Hubble Geniş Alan Kamerası 3 ile alınan yeni görüntüyle yıldızı çevreleyen bölgenin görüntüsü elde edilerek iki görüntü birleştirildi.

Kaynak: Hubble-ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d