Juno’dan Büyük Kırmızı Leke

Jüpiter’in Büyük Kırmızı Lekesi merkezde daha koyu kırmızı rengiyle gözler önünde. Dün bu sayfada yayınlanan haberin ardından bugün lekenin görüntüleri sergilendi. Büyük Kırmızı Lekeye ait görüntüler geçtiğimiz Salı günü uzay aracının belleğine indirildi ve ardından Çarşamba günü JunoCam web sitesinde yerini aldı.

San Antonio’daki Southwest Araştırma Enstitüsünden Juno baş araştırmacısı Scott Bolton: “Yüzlerce yıldır bilim insanlarının merek ettiği Büyük Kırmızı Lekeye ait elimizde her zamankinden daha çok veri ve görüntü var. Artık bunları analiz etmek ve bu sırrı çözmek için zaman harcayacağız. Bu sır beraberinde geçmiş, günümüz ve gelecekle ilgili olacak” diyor.

Juno aracından elde edilen ham görüntüler ayrıntılı bir şekilde işlendi. Elde edilen son görüntüler ile ham görüntüleri aşağıdaki adreste görebilirsiniz:

https://www.missionjuno.swri.edu/junocam/processing

16350 kilometre genişlikteki lekenin çapı Dünya’dan 1,3 kat daha uzundur. Son zamanlarda lekenin küçülmeye başladığı düşünülüyor.

Juno bir sonraki Jüpiter yakın geçişini 1 Eylül’de gerçekleştirecek.

Aracın yörüngesi ve leke hakkında bilgi için dünkü yazıya göz atabilirsiniz.

Fotoğraflar için telif hakkı: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d