Titan Gölleri Sörfe Uygun Değil!

Titan gölleri kürek çekmek için mükemmel olmasına karşılık sörf yapmak için uygun değil. Yeni bir çalışma Titan göllerindeki dalgaların sadece 1 santimetre yüksekliğe ulaştığını gösterdi. Bu bilgi gelecekte uyduya gönderilecek araçları sakin bir ortamın beklediği anlamına geliyor. Araştırma sonuçları 29 Haziran’da Earth and Planetary Science dergisinde yayınlandı.

Titan Satürn halkası önünde. (Cassini)

Titan Satürn’ün en büyük uydusudur ve güneş enerjisini tutabilen ender cisimlerden biridir. Bu da uydunun yaşam için gerekli mekanizmalara sahip olacağını akla getirmektedir. Cassini’nin yolladığı verilere göre Titan azot ve hidrokarbonlarla örülü kalın bir atmosfere sahiptir. Bu nedenle açık kahverenklidir. Bunun yanında radar görüntülerine göre yüzeyi su buzu ve sıvı hidrokarbonlardan oluşmuştur. Titan’da buz volkanlarından püsküren metan ve etan gökyüzünden yağmur olarak düşer ve yüzeydeki gölleri besler.

Teksas Üniversitesi Jeofizik Enstitüsünden Cyril Grima: “Bir gün Titan göllerine sonda yollarsak rüzgar olmasını istemeyiz. Çalışmamız Titan göllerinde dalgaların çok yüksek olmadığını yani güçlü rüzgarlar oluşmadığını gösteriyor” diyor.

“Titan atmosferi çok karmaşıktır ve karmaşık yaşamsal organik molekülleri sentezlemektedir. Temel moleküllerin daha karmaşık moleküllere dönüşerek sonunda yaşamı oluşturabilecek bir laboratuarı izliyor olabiliriz.”

Tüm bunların yanında uydunun buzlu kabuğunun altında sıvı okyanus olduğu da düşünülüyor.

Araştırma Titan’ın kuzey yarımküresindeki üç büyük göle dayanıyor: Kraken Mare, Ligeia Mare ve Punga Mare. Bunların en büyüğü olan Kraken Mare’nin, Hazar denizinden daha büyük olduğu düşünülüyor. Ekip yaz başlarında Cassini’den gelen radar verileri inceleyerek göllerdeki dalgaların çok küçük, en fazla 1 santimetre yükseklik ve 20 santimetre genişliğe ulaştıklarını hesapladı.

Grima’ya göre bunun sebebi verilerin yaz başlarında alınması. Mevsim değişimlerinde daha güçlü rüzgarların etkisiyle daha büyük dalgaların oluşacağını düşünüyor.

Titan yüzeyine bir sonda göndermek için Titan’daki iklim değişimlerini bilmek gerekir. Henüz planlanmış bu tür bir görev olmasa da araştırmacılar tarafından yeni proje oluşturma çalışması başladı. Bu çalışmaya göre uydunun yüzeyine en uygun iniş zamanı Titan’ın yaz mevsimi başlarıdır.

Science Daily

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d