JWST’nin Yapımı Sürüyor

Birincil aynanın bir parçası steril bir odada inceleme altında. (NASA/Chris Gunn)

Şimdiye kadar olan teleskoplara göre daha uzakları görmeyi amaçlayan NASA, yeni teleskopunun parçalarına kavuştu.  Goddard Uçuş Merkezi mühendisleri JWST’nin (James Webb Space Telescope) iki tür aynasını test ediyor. Aynalar teleskopun daha iyi gözlem yapmasını sağlayacak.

Webb Teleskopun güneş panelleri üzerine oturaracak olan dev altıgen birincil aynası, 18 küçük altıgen aynadan oluşuyor.  Ayna böylece 6.5 metre çapa sahip olarak uzak gökadalardan gelen ışığı daha hassas bir şekilde toplayabilecek. Aynaların her biri zayıf ışığı toplayabilen ve sağlam bir metal olan berilyumdan yapıldı. 18 aynann her biri yaklaşık 20 kg ağırlığındadır.

Aynalar neden altıgen yapılıyor?

İkincil ayna yuvası. (AXSYS)

Çünkü parçalardan oluşacak dev aynada birleşme izlerinin görülmemesi gerekir. Bu da ancak altıgen bir şekille sağlanır. Webb’in birincil aynasındaki 18 ayna bir yıldıza odaklanmak için aynı açıya getirilebilir.

Aynaların ilki şimdiden kaplandı ve titreşim testine alındı.

18 ana ayna parçalarının önünde yerini bulacak olan ikincil ayna ise birincil aynalardan gelen ışığı odaklayacak.

Tüm aynalar ve teleskopun diğer parçaları bittikten sonra monte edilerek Goddard’da akustik ve titreşim testine girecek.

JWST’nin temsili resmi. (NASA)

JWST, Hubble Uzay Teleskopu’nun yerini alacak. Şimdiye kadar yapılan teleskoplar içinde görsel olarak çok daha iyi görüntüler iletecek olan teleskopla uzak gökadalar ve evrendeki uzak nesnelerin özellikleri ortaya çıkarılabilecek. Webb Uzay Teleskopu, NASA, ESA ve Kanada Uzay Ajansı ortak projesidir.

NASA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d