Kayıp Asteroit Bulundu

Yıldızların arasındaki küçük ziyaretçi. Uzun pozlu görüntülerde yıldızlar uzun çizgiler oluşturur. (ESA / E. Schwab)

ESA’nın uzay tehlikeleri programı kapsamına alınan ancak bir süre sonra gözden kaybedilen bir asteroit amatör bir gökbilimci tarafından yeniden bulundu. Yarım kilometre çapındaki asteroitin Dünya için bir tehlikesi bulunmuyor.

Alman amatör gökbilimci Erwin Schwab, 2008SE85 adlı kayıp asteroiti yeniden keşfetti.

Asteroit Catalina Uzay Tarama programı ile Eylül 2008’de keşfedilmiş ve Ekim 2008’de birçok gözlemevi tarafından izlenmişti.

Ancak o zamandan bu yana asteroit gözden kayboldu. Ancak asteroitin nerede olacağı tahmin ediliyordu.

Erwin bu tahminden yola çıkarak, hesaplamalardaki hata payını da düşünüp asteroiti olması gerektiği söylenen yerden yaklaşık 2 derece’lik açı farkıyla buldu. Erwin bunun için yaklaşık dört Dolunay büyüklüğündeki bir alanı taradı.

“15 Eylül akşamı bilgisayarımdaki görüntüleri kontrol ederken nesneyi gördüm” diyor Erwin.

Asteroit 29 Mart 2013’te gezegenimizin 15 milyon km yakınından geçecek. Asteroit Dünya’ya en yakın geçişini ise 2098 yılında 6 milyon km ile gerçekleştirecek. ( ESA / Deimos)

“Pazar gecesi nesneyi yine gördüm ve bu bana doğum günü hediyesi oldu.”

Yaklaşık 500 m çapındaki asteroite ait yeni gözlemlerle yörüngesi daha doğru olarak tahmin edilecek ve yakın zamanda Dünya için bir tehdit oluşturup oluşturmayacağı anlaşılacak.

Tehlikeli asteroit Dünya’ya 7 milyon km kadar yaklaşan 1300 asteroitten biridir.

Yeni bir asteroit keşfedildiğinde birkaç gün boyunca gözlemler tekrar edilir.

ESA 

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d