Kedi Pençesi Bulutsusu

Kedi Pençesi Bulutsusu (ESO)

ESO, Kedi Pençesi Bulutsusu (Cat’s Paw Nebula) olarak adlandırılmış olan NGC 6334’ün yeni bir görüntüsünü yayınladı. Samanyolu merkezine yakın bir bölgede yer alan bulutsu, yoğun gaz ve toz kümesinin arkasında saklanmaktadır. Bulutsudaki gaz ve toz bulutu, büyük kütleli yıldızların oluşmasına neden olmaktadır.
NGC 6334’ün görüntüsü insana gökte gezen dev bir kedinin pençesini andırdığı için, Kedi Pençesi Bulutsusu olarak da adlandırılır. Bulutsu ilk kez 1837 yılında o sıralarda Güney Afrika’da olan İngiliz Gökbilimci John Herschel tarafından keşfedildi. Herschel o sırada dünyadaki en büyük teleskobu kullanmasına karşılık pençenin sadece en parlak parçasını (sol alttaki) görebilmiştir.
50 ışık yılı çapındaki NGC 6334, bizden 5500 ışık yılı uzaklıktaki Akrep Takımyıldızı’nda bulunur. Bulutsu gökyüzünde dolunaydan daha büyük bir alanı kaplayan büyüklüktedir. Bulutsu’nun kırmızı görünmesinin nedeni ise, yapısındaki gazın mavi ve yeşil renkleri soğurmasıdır. Kırmızı ışık ise bulutsudaki hidrojen ağırlıklı sıcak ve genç yıldızlardaki ışıldamasıyla oluşmaktadır.
NGC 6334, gökadamızdaki büyük yıldızların en aktif olduğu bölgelerden birisidir. Bu nedenle de gökbilimcilerin ilgisiyle karşılaşmaktadır. Bulutsu içinde yeni oluşmuş parlak mavi yıldızlarda bulunmaktadır. Bulutsunun içinde saklanmış olan bu mavi yıldızlar, birkaç milyon yıl içinde oluşmuş ve yaklaşık 10 Güneş kütleli yıldızlardır.

Geniş alan içinde alınan bu görüntüde bulutsunun şekli kedi pençesini andırıyor. (ESO/Digitized Sky Survey 2)

Görüntünün sağ altında görülen parlak kırmızı kabarcık ise, ya bir yıldızdan fırlayan maddeyi ya da hayatını sona erdirmiş olan bir yıldızın uzaya fırlattığı kalıntıyı göstermektedir.
Kedi Pençesi Bulutsusu’nun bu görüntüsü ESO’nun Şili-La Silla’daki 2.2 metrelik teleskobuna takılan geniş alan görüntüleyicisi ile elde edildi. Görüntüde mavi, kırmızı ve yeşil filtreler kullanıldı.

Bulutsunun içinde gezmek isterseniz, tıklayın.

Kaynak:  ESO

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d