Kepler-47’ye Bir Gezegen Daha

Gökbilimciler Kepler-47 sistemindeki üçüncü gezegeni keşfettiler. Kepler-47 sistemi çift yıldızdan oluşuyor ve gezegenler bu iki yıldızın çevresinde dolandığından özel bir yere sahip. Keşfedilen yeni gezegen Neptün’den büyük Satürn’den ise küçük boyutlu.

Kepler-47 sisteminin üçüncü gezegeni keşfedildi. Gezegen bir gaz devi. (NASA/JPL Caltech/T. Pyle)

Bir gezegen düşünün ki iki güneşi olsun. Bilim kurgu öyküsü gibi görünse de bu tuhaf durum gerçekten var. 3340 ışık yılı uzaklıktaki Kuğu takımyıldızı yönünde yer alan Kepler-47 sisteminin yenisiyle birlikte üç gezegeni iki yıldızın çevresinde dolanıyor. Keşif, görev süresi çoktan bitmiş olan Kepler teleskopunun eldeki işlenmesi süren verileriyle elde edildi.

Kepler teleskopu gezegenleri ‘geçiş’ yöntemiyle keşfediyor. Astronomi Diyarı’nı düzenli izleyen bilim severler bu yöntemin ne olduğunu biliyor olmalı. (Eğer öyleyse diğer paragrafa geçebilirsiniz!) Bu yöntemde yıldızın Dünya’ya göre önünden geçen gezegen yıldızın ışığında azalmaya neden olacaktır. Buradaki ışık miktarındaki azalma süresi ve oranı gezegen hakkında bilgiler verecektir. Elbette bu azalma bazen gezegen nedeniyle olmayabilir. Mesela yıldız üzerindeki büyük bir leke oluşumu da ışık miktarında azalmayı sağlayabilir. Geçiş yöntemiyle şimdiye kadar 3000 dolayında gezegen keşfedildi ve daha sırasını bekleyen binlercesi bulunuyor.

Keşfedilen gezegene Kepler-47d adı verildi. Gezegen isimleri önce yıldızın adı ardından b harfinden başlamak üzere keşfediliş tarihine göre alfabetik sırayla veriliyor. Kepler-47d gezegeni şu an için sistemin bilinen en büyük gezegeni oldu ki aslında var olabileceği 2012 yılında öne sürülmüştü.

Kepler-47d gezegeni düşük yoğunluklu bir gezegen. Öyle ki; Güneş Sisteminde yoğunluğu nedeniyle ‘suda bile yüzebilir’ tanımlamasıyla bilinen Satürn’den daha düşük yoğunluğa sahip. Gezegenin ortalama sıcaklığı 100C. Sistemdeki Kepler-47c gezegeni 320C ve en içte bulunan Kepler-47b ise 1690C sıcaklıkta.

Gezegenler sırasıyla Dünya’nın 3.1, 7 ve 4.7 katı büyüklüktedir. Yörünge dönemleri ise 49, 87 ve 303 gün olarak ölçülmüştür. Çift yıldız ise birbiri çevresinde 7.45 günde bir dolanmaktadır. Tüm sistem Dünya-Güneş yörüngesine sığacak kadar küçük bir alana sığmaktadır.

Önerilir...

1 Yorum

  1. tahmin ediyorum bu binlerce gezegenden mutlak yaşanabilir kayalık mutlak sıcaklığı ortalama dünya değerlerinde olan gezegenler olabilir araştırmalar devam ettikçe bulunabileceğini düşünüyorum.eğer dünyadaki elementlerin başka gezegenlerde bulunduysa yaşam olması mümkündür.selamlar.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d