Neptün Çölündeki İlk Gezegen

Neptün’den biraz küçük bir gaz gezegen olmaması gereken yerde bulunuyor. Bulunduğu yere bakıldığında göç etmiş bir gezegen olmalı yorumu yapılıyor. Peki, olmaması gereken yer neresi?

Ötegezegen kavramı ile birlikte birçok terimde astronomi literatürüne girdi: Jüpiter benzeri, Süper-Dünya, yaşam alanı vb. Bu terimlerden biri ve pek karşılaşmadığımız başka bir tanım ise Neptün Çölü!

Neptün Çölü denilen bölgenin özelliği yıldızına yakın olması. Yıldıza yakın böyle bir bölgede Neptün gibi görece küçük gaz devleri, yıldızın yoğun ışınımı altında atmosferlerindeki tüm gazı yitirir. Yani büyük bir gezegen varsa da gaz gezegen olmamalı. Bu nedenle böylesi bölgeler Neptün Çölü olarak nitelendiriliyor. Ama…

Warwick Üniversitesinin başını çektiği uluslararası bir astronomi ekibi tam da böyle bir bölgede Neptün’den biraz küçük NGTS-4b adı verilen gaz gezegen keşfetti. Gezegen Yer’den sadece üç kat büyük. Neptün’ün çapının %20’si kadar bir çapa sahip ve sıcaklığı da 10000C. Yıldızı çevresindeki bir turunu 1,3 günde tamamlayacak kadar da yıldıza yakın.

Bu gezegen Neptün Çölü’nde keşfedilen ilk gezegen oldu. Gezegenin gaz atmosferi yerli yerinde duruyor, tabi şimdilik!

 Araştırmacılara göre Neptün Çölü’nde çok daha fazla gezegen vardı ancak bunlar yıldızdan kaynaklı ışınım nedeniyle gaz atmosferlerini kaybettiler. Bulunan gezegen böylesi bölgede çok daha fazla gaz gezegen olabileceği anlamına gelmektedir. Yeni hedeflerden biri de böyle gezegenlerin sayısını arttırmak.

Görsel telif hakkı: University of Warwick/Mark Garlick

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d