Hubble teleskopu çarpışmakta olan eşit büyüklükteki iki gökadayı görüntüledi. Evrende birçok gökada çarpışması gözlense de 704 milyon ışık yılı uzakta gerçekleşen bu çarpışma en çarpıcı olanlardan biridir. İki devin karşılaşması çevrelerini saran halka yapısını oluşturmuş. Çarpışmalar gökadalardaki gaz, toz ve yıldız disklerini dışarı iterek yapılarında değişime yol açmıştır.

Halka gökadalara ender rastlanır. Kozmik mahallemizde bunlardan birkaç tane bulunmaktadır. Halka gökadalar, gökadalar arasındaki merkezi çarpışmalar sonrasında oluşurlar.

Bu gökada sistemi Arp-Madore 2026-424 olarak kodlanmıştır. İlk kez astronom Haltın Arp tarafından etkileşimli gökadalar listesinde yayınlanmıştır. Günümüzde etkileşim halinde olan binlerce gökada sistemi kaydedilmiştir.

Görsel telif hakkı: NASA, ESA, J. Dalcanton, B.F. Williams, and M. Durbin (University of Washington)

Kozmik Yüz’e yolculuk

Önerilir...

1 Yorum

  1. iki galaksinin çarpışması nasıl bir oluşum sağlar.yıldızlar ve gezegenler kuasarlar .pulsarlar kara delikler nasıl bir tepkimeye girer yapıları bozulabilirmi ?bütün bunlarda inceleme yapılabiliyormu,çarpışmadan dev bir galaksi meydana geliyor,bu galaksi spiral mi ?eliptikmi?merceksimi veya düzensizmi?bunlara cevap bulabilecekmiyiz.?selamlar.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d