ISS’den Beyşehir ve Eğirdir Gölü Fotoğrafı

Ülkemizin en büyük tatlı su göllerinden ikisi Uluslararası Uzay İstasyonundan (ISS) bir astronot tarafından görüntülendi: Beyşehir ve Eğirdir gölleri.

Bölgede Sultan dağlarından akan sular, dereler ve yağış etkisiyle oluşmuş birkaç sığ göl daha yer almaktadır. Göllerdeki su seviyeleri genel olarak içme suyu ve tarımsal sulama amacıyla kullanıldığından mevsimlere bağlı olarak değişmektedir. Su seviyeleri azaldıkça göl yataklarında bulunan açık renkli kireçtaşı çökeltileri belirgin hale gelir ve suyun açık renkte görünmesini sağlar. Burada Beyşehir Gölünün açık renkte görünmesinin nedeni budur. Yani, Beyşehir Gölündeki su seviye azalmış durumda!

Beyşehir ve Eğirdir gölleri küresel koruma örgütleri tarafından önemli kuş ve bitki yaşam alanları olarak işaretlenmiştir. Göllerde 182 kuş türü kıyıları ve küçük adaları yuvalama ve üreme alanı olarak kullanmaktadır.

Telif: ISS — Digital Camera

Önerilir...

1 Yorum

  1. çok kısa zamanda devletimiz bu konuda önlem almakı.uyarılar ciddiye alınmalı ve yapılacaklar ona göre planlanmalıdır.selamlar.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d