Kuasar Birleşmesi Görüntülendi

Chandra ve Magellan Teleskoplarıyla alınmış birleşik görüntü.

4.6 milyar ışık yılı uzaklıkta Başak  (Virgo) Takımyıldızı içinde iki kuasar birleşiyor. Kuasarlar birbirinden sadece 70 bin ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.  SDSS J1254+0846 kodlu çift kuasar aynı zamanda süper kütleli bir karadeliğin varlığını da ortaya koyuyor. Şili’deki Magellan Teleskobundan alınan görünür ışık görüntüsünde gökadaların kuyrukları da gözükmekte.

Üstteki görüntüde sarı ile görülen kısımlar görünür ışıkla (Magellan) ve mavi ile görünen kısımlar ise X-ışını (Chandra) ile alınmıştır. Aslında gözlem tarihi geçen yıla dayanıyor. Toplam 4.5 saatlik gözlem sonucunda bu bilgiler ortaya çıkarıldı.

Buradaki kusarların birleşmesi, erken evrende gerçekleşen ilk gökada birleşmelerindedir. Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Paul Green durumu şu sözlerle özetliyor: “Evrendeki sayısı 1 milyon dolayında olduğunu düşündüğümüz kuasarlar çok parlak nesnelerdir. Bu parlak nesnelerin birleşmesine yönelik bir gözlemde bulunmak aslında çok zordur.”

Kuasar çifti gökyüzünün dijital incelenmesi sırasında keşfedildi. Magellan Teleskobu yardımıyla da bu kuasarların arasındaki etkileşim gözlendi. Kuasarların hareketli kuyrukları da birleşmeye açıkça kanıt oluşturmuştur.

Chandra Teleskobuyla alınmış X-ışını görüntüsü

Magellan Teleskobuyla alınmış görünür ışık görüntüsü.

Kaynak: Chandra

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d