Dünya çekimine yakalanarak Dünya ile birlikte Güneş çevresinde dolanan küçük bir asteroid keşfedildi. Üstelik uzun yüzyıllar boyunca da bu yörüngesinde kalacak.

asteroid2016HO3
Asteroidin boyutlarının, kesin olmamakla birlikte, büyük bir olasılıkla 40 metre ile 100 metre arasında olduğu düşünülüyor (NASA/JPL-Caltech).

2016HO3 adlı cisim Dünya çevresinde çember bir yörüngede dolanıyor görünüyor. Dünya için gerçek bir uydu gibi olmasa da, Dünya’nın şimdiye kadar yakaladıkları içinde en istikrarlı yörüngeye sahip olduğundan “yarı uydu” sınıfında değerlendirilebilir.

NASA’nın Yakın-Dünya Cisimleri (Near-Earth Object, NEO) Merkezi’nden Paul Chodas: “Keşfedildiğinden bu yana Dünya Güneş çevresinde dolanırken 2016HO3’de Dünya çevresinde ama oldukça uzakta dolanıyor, bu da onu yarı uydu yapar. Daha önce bir başka asteroid -2003YN107- 10 yıldan biraz fazla süre Dünya çevresinde dolanmış ve daha sonra Dünya’dan ayrılmıştı. Hesaplamalarımız 2016HO3’ün daha istikrarlı bir yörüngesi olduğunu gösteriyor. En azından bir yüzyıl boyunca bizden kopmadan yarı-uydumuz olmayı sürdürecek” diyor.

Asteroid 2016HO3’ün yörüngesi her yıl biraz daha değişmektedir. Şu an Dünya’nın çevresinde her yıl adeta “zıplayarak” kaçmaya çalışır izlenimi verse de daha çok uzun yıllar Dünya’nın yarı uydusu konumunda olacaktır.

Asteroidin boyutlarının, kesin olmamakla birlikte, büyük bir olasılıkla 40 metre ile 100 metre arasında olduğu düşünülüyor. 2016HO3 ilk kez 27 Nisan 2016’da Hawaii’deki Pan-STARRS1 teleskopu ile asteroid yakalama çalışması sonucu keşfedildi.

 JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d