Mars Gezgininden Endavur’un Batısı

Endavur Krateri’nin batı duvarı. (NASA/JPL-Caltech/Cornell University)

NASA’nın Mars gezginlerinden Opportunity hedefi olan Endavur Krateri’ne varmadan önce görüntülediği alanlara ilişkin yeni isimlendirmeler yapıldı. Görüntülenen yeni tepe ve çukurlara Mars gezginlerinden sorumlu ekip isim veriyor.

Endavur Krateri’nin kenarında bulunan ve Opportunity’nin yüksek çözünürlükle gönderdiği fotoğraflarda daha önce görülmemiş yeni yükselti ve çukurlarlar görüldü.

Yukarıda görülen fotoğraf aracın çektiği birden fazla bölgenin görüntülerinin birleştirilmesiyle oluşturuldu. Opportunity Viktorya Krateri’nin ardından 2008 yılından bu yana Endavur Krateri’ne yönelik çalışma yapmak üzere yoldaydı. Hedefine varması için önünde yalnız birkaç ay kaldı.

Viktorya Krateri, Endavur Krateri, aracın bulunduğu yer ve görüntülenen yeni alanı gösteren Mars Yörünge Keşif Aracı’nın görüntüsü. (NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems)

Gerek Opportunity gerekse Mars Yörünge Keşif Aracı’ndan alınan görüntüleme ve deneysel analizlerle Endavur Krateri’nin çevresindeki yüzeyin kil mineralleriyle kaplı olduğu belirlenmişti. Bu keşif aracın Endavur Krateri’nin incelenmesi için alınan kararın yerinde olduğunu göstermişti.

Görüntüler 12 Mayıs 2010 ya da 2239. Mars gününde (sol) güneydoğu ufku üzerine yoğunlaşan aracın üzerindeki panoramik fotoğraf makinesiyle alındı. Görüntü Endavur Krateri’nin 13 km uzunluğundaki bir alanına ait.

Adlandırmalar ise İngiliz Kraliyet Donanması Kaptanı James Cook tarafından 1769-1771 yılları arasında gerçekleştirdiği bir Pasifik yolculuğu sırasında belirlediği bazı noktalara verdiği adlardan oluşuyor.

Yüksek çözünürlüklü görüntü için tıklayınız.

Kaynak: NASA-JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d