Mars Kayasının Sırrı Ortaya Çıktı

Yaklaşık bir ay önce Mars yüzeyinde birdenbire ortaya çıkan bir kaya parçası heyecan yaratmıştı. Opportunity adlı aracın yolladığı görüntülerde olmayan bir kaya parçasının birkaç gün sonraki fotoğrafta belirmesiyle birçok senaryo üretilmişti. Araştırmacılar bu bulmacayı çözdü: Kaya parçasını aracın tekeri koparıp biraz öteye taşımış.

mars_kaya
Parça kaya (altta ok ile gösterilen) üstteki kayadan (üstte ok ile gösterilen) Opportunity’inin tekeri nedeniyle koparak yuvarlanmış (NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./Arizona State Univ.).

Yukarıdaki görüntüde robotun tekerinin kopardığı kaya parçasını ve koptuğu ana kaya parçası gösterilmiştir.

Washington Üniversitesi’nden Opportunity ekibinden Ray Arvidson: “Opportunity’nin kopardığı parça aslında yokuş aşağı yuvarlanmış. Pinnacle Adası adlı yerdeki koptuğu kayalık kısım açıkça görülüyor” diyor.

Pinnacle Adası incelenmesiyle bölgedeki kayalarda suda çözünebilen mangan ve kükürt gibi elementlerin yüksek düzeyde olduğu görüldü.

Ekip, kaya incelemesi bittiğinden Opportunity’i yokuştan indirerek daha alt kısımdaki kaya katmanlarını incelemeyi planlıyor.

Opportunity ve ikizi Spirit 2004 yılında göreve başlamıştı. Spirit kuma saplandığı 2010 yılına kadar ve Opportunity bu zamana kadar Mars yüzeyiyle ilgili önemli bilgiler aktardılar. Örneğin Mars’ın bazı bölgelerindeki toprağın çok asitli bazı yerlerinin daha az asitli ve yaşama uygun yapıda olacağını belirlemişti.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d