Mars’la İletişim Geçici Olarak Kesilecek

Fırsat bir futbol sahası uzunluğunda çapı olan Santa Maria Krateri’nin yanında. (NASA/JPL-Caltech/Cornell/ASU)

Mars gezginlerinden Fırsat (Opportunity) bu hafta Mars’a inişinin 7. yıldönümünü kutlayacak ve hemen ardından 16 gün süreyle Dünya ile olan iletişimini kesecek. Çünkü bu sırada Mars Dünya’ya göre Güneş’in arkasına dolanmış olacak. Opportunity 25 Ocak 2004’te Mars yüzeyine inmişti.

Güneş’in arkasına dolanacak olan gezegenden gelecek radyo sinyalleri Güneş tarafından bozulmaya uğrayabilir. Bu da alınacak bozuk sinyalin yanlış anlaşılmasına ve verilecek bir komutun uzay aracına zarar vermesine yol açabilir. NASA böylesi bir tehlikeden uzak durmak için Fırsat ile olan iletişimi 27 Ocak ile 11 Şubat tarihleri arasında askıya alacak. Benzer  durum Fırsat’ın ikizi Ruh (Spirit) ve gezegen yörüngesinde dolanan Mars Yörünge Keşif Aracı (Mars Reconnaissance Orbiter) ile Mars Odyssey Yörünge araçları için de geçerli olacak.

Fırsat bu süre boyunca en düşük hızla hareketine devam edecek. Mars-Dünya arasındaki iletişimin kesilmesi, aracın güvenliği açısından bir sakınca oluşturmuyor.

Mars Yörünge Keşif Aracı bu sırada edindiği verileri veri akışının gerçekleşeceği zamana kadar saklayacak. Fırsat bu sırada yörünge aracına veri aktarmayı sürdürecek.

Fırsat Santa Maria Krateri’nin güney doğusunda bulunuyor. NASA, aracın bu süre içinde elde edebileceği önemli bir veriyi de kaybetmek istemiyor.

Fırsat bu süre içerisinde Luis de Torres adlı bir kayaya ulaşacak. Robotun üzerindeki Moessbauer tayfölçeri birkaç gün boyunca kayadaki mineralleri inceleyecek. Bunu da bir miktar kobalt 57 kullanarak gerçekleştirecek. Bir yıldan daha kısa yarılanma ömrü olan kobalt aracın 7 yıllık görevi süresince oldukça azaldı. Robottaki diğer çoğu kaynak bu 7 yıl süresince tükenmişti.

Fırsat bu geçici dönemde hem de atmosfer ölçümlerini gerçekleştirecek. Daha sonra 22 km çapındaki Endurance Krateri’ne yol almadan önce 6 km’lik Santa Maria Kraterini incelemek için birkaç günü daha olacak.

Fırsat ve Ruh robotları 2004 yılında Mars yüzeyine indirildi. Araçlar Mars yüzeyinde mikrobiyotik yaşamın başlaması için gerekli olan suyun bir zamanlar bulunduğunu keşfettiler. Ruh ile en son 22 Mart 2010’da iletişim kurulmak istendi. Ancak bir sonuç alınmadı.* Araç hala kış uykusundan uyanacağı günü bekliyor.

NASA-JPL

Ek Bilgi: *Ruh pudra inceliğindeki bir kuma saplanınca sabit istasyon olarak görev yapmaya başladı. Bulunduğu bölgeye kış mevsimi geldiğinden aracın yeterli güneş ışığı alamayacağından endişelenen NASA, robotu kış uykusuna yatırdı.

Konula ilgili aşağıdaki haberlere göz atabilirsiniz:

Spirit Kurtarılabilecek mi?

Spirit Uykuya Daldı

Spirit Ses Ver!

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d