Mars’ta İlginç Bir Bölge: Hebes Chasma

Mars’ın Hebes Chasma adı verilen bölgenin bu görüntüsü Mars Express üzerindeki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamerası ile sekiz ayrı günde (2 Mayıs 2004, 16 Eylül 2005, 12 Temmuz 2006, 3 Ocak 2008, 8 Ocak 2008, 13 Ocak 2008, 11 Kasım 2008 ve 24 Ağustos 2009) elde edilen fotoğraflarla elde edildi. Görüntü merkezi 1 derece güney ve 284 derece doğu noktasıdır.

Hebes Chasma yaklaşık 8 kilometre derinliğinde olup doğu-batı doğrultusunda 315 kilometre ve kuzey-güney doğrultusunda 125 kilometre kadar uzanır. Hebes Chasma’nın merkezinde büyük bir olasılıkla rüzgâr ve su ile şekillenmiş olan bir tepe bulunmaktadır.

Hebes Chasma içindeki merkezi tepe bu yakın çekimde ayrıntılarıyla görülmektedir. Sol taraftaki düzgün kenarlı girintiden aşağı kaymış malzeme altta bir yığın oluşturmuştur. Girintinin içinde sanki bir mürekkep akıntısını andıran birikinti göze çarpıyor. Bu büyük bir olasılıkla duvardan aşağı inen gevşek katmanın altındaki farklı bir oluşumdur. Eriyen buzun aşağı akışı ile kayaların aşınması sonucunda da böyle bir görünüm oluşmuş olabilir. Höyüğün ince yatay katmanları yan tarafta görülüyor. Katmanlar büyük bir olasılıkla eski plato kalıntıları ve rüzgârla taşınan toz ve eski göl çökeltisi karışımlarını içermektedir.

Hebes Chasma merkezindeki tepe, adeta çevresinde saran ovaların bulunduğu bir yükseltiye benzer. Rüzgâr ve suyun biriktirdiği kalıntılar tepe duvarları içinde hapsolmuştur. Çok sayıda oluk oluşumu ise katmanın zayıf olduğunu yani kolayca aşınabildiğini gösterir. Aslında Hebes Chasma’nın duvarları da zayıftır ki görüntünün sağ kısmında görülen heyelan bunu kanıtlar niteliktedir.

Bu renkli görsel ise Hebes Chasma ve çevresindeki derin ve yüksek noktaları sembolize eder. Maviden mora doğru derin, beyazdan kırmızıya doğru da yüksek noktalar gösterilmiştir. Mars’ın bu bölgesinin ayrıntılı görüntüleri 2004 ile 2009 yılları arasında Mars Express tarafından çekilen sekiz fotoğrafla elde edildi.

 Görsellerin yayın hakkı: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

 ESA

 

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d