Mars’ta Yaşam Var mıydı?

NASA, Kızıl Gezegen’de bir zamanlar hayatın var olup olmadığıyla ilgili yeni Mars robotu Merak’ın elde ettiği önemli sonuçları yakında açıklayacağını duyurdu.

Merak (Curiosity) Mars’ın bir zamanlar mikrobiyotik yaşamı destekleyen bir yapıya sahip olup olmadığını anlamak amacıyla iki yıllık bir görev için gönderilmişti. Araç üç aydır incelemelerde bulunuyor, üzerinde gelişmiş araçlarla deneyler ve testler yapıyor.

Çeşitli Mars araçlarında ve en son robotun SAM adlı Örnek Analizi Aleti ile gezegende bir zamanlar hidrojen, oksijen ve azotun varlığını gösteren ve yaşam için önemli bir gaz olan metanın izine rastlanmıştı.

ABD’nin Ulusal Halk Radyosu’nda demeç veren robot verilerinden sorumlu ekip üyesi John Grotzinger, birkaç hafta içinde çok önemli bir açıklama yapılacağını belirtti.

“SAM verilerini işliyoruz. Bu veriler tarih kitapları için bir ilk olacak kadar güzel görünüyor.”

Jet İticileri Laboratuarı’ndan Guy Webster: “John, SAM’in ilettiği verilerin kalitesi ve çeşitliliği nedeniyle çok sevinçli. Diğer görevlere göre daha net veriler elde ettiğimiz için bugüne kadar memnun oldu” diyor.

“Bilimciler sonuçlardan emin olmak istiyor. Bu tarih kitapları için önemli bir bilgi.”

Bilimciler Mars’ta şu an yaşayan uzaylı ya da bir canlı bulacağını sanmıyor, ancak geçmişte böylesi bir yaşamın olası izlerini toprağın altını ve kayaları inceleyerek bulmayı ümit ediyor.

2,5 milyar dolarlık bir proje olan Merak, 6 Ağustos’ta Kızıl Gezegen’in Gale Krateri yakınına indi. Aracın bir görevi de önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi olası insanlı Mars uçuşları için çevreyi incelemek. NASA, 2030 yılında Mars’a insanlı uçuş yapmayı planlıyor.

Mars Daily

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d