Mars’taki Büyük Buz Kütleleri

Mars’ın kuzeyinde Deuteronilus Mensae olarak bilinen bölgeye ilişkin geliştirilen haritada mavi ile gösterilen yerler buz yataklarıdır. Sarı çizgiler ise uzay aracının birden fazla gerçekleştirdiği uçuşlara ait radar gözlemini veriyor. 42.2 derece kuzey enlem ve 24.7 derece doğu boylamı arasında bulunan bölge, 775 km ile 1050 km’lik bir alanı kapsıyor. (NASA/JPL-Caltech/ASI/University of Rome/Southwest Research Institute)

Mars’ın kuzey yarımküresinin orta enlemlerinde bulunan toprak yüzeyinde saklı bulunan kalın buz kütlelerinin varlığı ortaya konuldu.

NASA’nın Mars Yörünge Keşif Aracı (MRO) ile ilk kez iki yıl önce bölgede buz olabileceği belirlendi. Bölgenin bir zamanlar yoğun buz kütleleri içinde yer aldığı belirlendi. Mars’ın kuzey kutbundan orta enlemlere kadar uzanan geniş ve büyük buz kütleleri bulunuyor. Söz konusu buz kütleleri toprağın altında yüzlerce km boyunca uzanıyor.  NASA’nın Jet İtici Güç laboratuarı çalışanlarından Jeffrey Plaut’nun başını çektiği ekip, bölgenin ayrıntılı bir buz haritasını hazırladı.

Yörünge aracındaki İtalyan Uzay Aracı tarafından geliştirilmiş olan radar aleti ile Kaliforniya boyutlarındaki bölgenin 250’den fazla gözlem verisi elde edildi.

Plaut: “Biz bölgenin kapsamlı ve yüksek yoğunluklu bir alan haritasını elde ettik. Bu alanda radar toprağın altında buz olduğunu doğruluyor. Bölge, vadi, yüksek kayalıkların çevirdiği yükseltilerle çevrili durumda.” diyor ve devam ediyor: “Kuramımıza göre bölge bir iklkim değişikliği nedeniyle tamamıyla buz altında kalmış. Daha sonra bu buzu erimekten ve yok olmaktan kurtaran üzerini örten tabaka olmuştur.”

Bulunan buz, Mars’ta kutuplar dışında yer alan buzun önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu buz ve buzun yol açtığı akıntılar, iklimdeki ve dolayısıyla çevredeki değişimler yönüyle önemli kanıtlar içerebilir. Bu nedenle bölge incelemeyi ve ön planda kalmayı hak ediyor.

Kaynak: NASA/JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d