Mars’tan Bilimcileri Şaşırtan Görüntü

Her biri 3 mm çapındaki küreciklerin oluşturduğu kaya yüzeyinin bu görüntüsü Fırsat’ın üzerindeki kamerayla çekilen dört görüntünün eklenmesiyle oluşturuldu. ( NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./ USGS/Modesto Junior College)

Mars robotu Fırsat (Opportunity) şaşırtan bir görüntü elde etti. 2004 yılında yüzeye indiğinden beri gördüğü kayalardan birini yakından inceleyen Fırsat, kaya üzerinde demirce zengin kürecikler olduğunu farketti.

Görüntüdeki küreler 3 mm çapında. Ön incelemesi tamamlanan kürelerin içeriğinin demir olduğu fark edildi. İlk kez bir Mars kayasının bu kadar yoğun kütleli olduğu görüldü.

Fırsat ekibi yöneticisi Ithaca’daki Cornell Üniversitesi’nden Steve Squyres: “Bu, tüm görevin en olağanüstü görüntülerinden biri. Fırsat’ın araştıamsını sürdürdüğü Endeavur Krateri’nin batısındaki Cape York kısmında yeralan Kirkwood kayaları küçük küresel nesnelerden oluşuyor” diyor.

Bu türlü minerallerin oluşturduğu kayaçlar, Mars’ta bir zamanlar sıvı su olduğunun da bir kanıtı. Tortul kaya içindeki minerallerin hızla dışarı çıkması su yardımıyla gerçekleşir. Kirkwood küreleri çoğunlukla rüzgâr nedeniyle kırılmış ya da aşınmıştır. Ancak yapıları bellidir.

Fırsat mikroskobik kamerasını kullanarak Kirkwood’a yakından baktı. Aracın kolundaki X-Işını Tayfölçeri’yle de kürenin yapısı incelendi.

“Dışarıdan bakıldığında yumuşak görünüyorlar. Bunların oluşumuyla ilgili birçok kuram bulunuyor. Önümüzde harika bir jeolojik bilmece bulunuyor. Bunların yapısı ve dağılımları farklıdır. Buna karşılık elimizde bunlara ait geçerli bir kuramda yok. Bunun için kayaları çalışmak ve onlarla konuşmak gerekiyor” diyor Squyres.

Yer’den yapılan gözlemler kil minerallerini tespit etti. Cape York alanı geniş ve soluk bir tondadır. Kirkwood bir sonraki gezi çalışmasına neden olabilir. Dört yıl önce Fırsat Viktorya Krateri’nden büyük Endeavur Krateri’ne ulaşarak farklı jeolojik incelemeler için yola çıkmıştı.

NASA-Spirit and Opportunity 

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d