Merkür’de Manyetik Fırtınalar Var

Merkür’ün yüzeyi kraterlerle kaplı olduğundan çoğu zaman uydumuz Ay ile karıştırılır.

Güneş Sistemimizin en küçük gezegeni olan Merkür’de Dünya’daki gibi jeomanyetik fırtınalar olduğu kanıtlandı.

Araştırmalardan iki sonuç ortaya çıktı. Birincisinde gezegene akan parçacık akımının bir halka oluşturduğunu ve ikincisinde de bu halkanın jeomanyetik fırtınaları tetiklediği belirtiliyor.

Jeomanyetik fırtına, Güneş rüzgârından dolayı akan enerjinin gezegenin manyetosferinde oluşturduğu etkidir. Dünya’nın manyetosferinde bu tür fırtınalar kutup ışıkları üretir ve radyo yayınlarını bozabilir.

Merkür’de oluşan durum Dünya’dakiyle benzerlik gösterir. Ancak Merkür’ün atmosferi yoktur ve manyetik alanı da çok zayıftır.

NASA’nın Merkür’ü incelemek için yolladığı Messenger aracını temsil eden resmi.

Dünya’daki manyetik fırtınalar kutup ışıklarının oluşmasını sağlar. Bu da, Güneş rüzgârı adı verilen parçacık yığınlarının atmosferdeki gaz atomlarıyla etkileşmesiyle olur. Ancak Merkür’de Güneş rüzgârı parçacıklarını bir atmosfer karşılamaz ve doğrudan yüzeye ulaşırlar. Böylece yalnızca X-ışını ve gama ışını üretirler. Yani Merkür’de Dünya’daki gibi kutup ışıkları oluşmaz.

Çalışma, özellikle NASA’nın Messenger aracının ilettiği verilerle gerçekleşti.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d