Ölmeyen Yıldız Eta Karina

Samanyolu’ndaki en parlak yıldızlardan biri olan mamut yıldız Eta Karina’yı yok etmek için büyük patlamadan daha fazlası gerekir. Yaklaşık 170 yıl önce Eta Karina’da (Eta Carinae) bir patlama meydana geldi ve normal bir süpernova patlaması kadarlık enerji uzaya yayıldı. Ama yıldız yaşamını sürdürdü.

Eta Karina arkadaşı olan iki yıldızdan biriyle savaşarak onu yok etti. Bu sırada standart bir süpernova patlaması kadarlık eneri uzaya yayıldı. (NASA, ESA, and A. Feild (STScI))

Gökbilimciler bu patlamanın nedenini araştırıyor. Patlamaya ait verilere ulaşmak için 1800’lere dönmek gerekiyor ki bu da imkânsız. Bu durumda zamanı geri sarmak işe yarayabilir. Patlama ile yayılan ışıma yıldızlararası tozdan yansıyarak geri döndü. Sonra tekrar yansıyarak Dünya’ya ulaştı. Buna ışık yankısı adı verilir.

Asıl sürpriz ise patlamanın şiddetinin beklenenden 20 kat daha şiddetli olduğunun ortaya çıkmasıyla geldi.

Gözlenen hızlar daha çok büyük bir yıldızın ölmeden önce yaydığı daha yavaş ve yumuşak rüzgârların ittiği malzeme hızı kadardı.

Yeni verilere göre 1840’larda gerçekleşen patlama ile üçlü yıldız sistemi arasındaki kavgada bir yıldızın yok olmasıyla oluştu. Bu kavga sırasında Eta Karina iki arkadaşından birini yutmuş ve 10 Güneş kütlesinden daha fazla bir enerji dışarı atılmıştı. Atılan kütle tıpkı bir halter şeklini andıran dev bipolar oluşturdu.

Eta Karina sistemi Karina takımyıldızı yönünde ve 7500 ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. 8 Temmuz 2018 tarihli Eta Katerina’nin Sirri basliginda yorum olarak yazmistim ben bunu. Nasa’nin bilgisayarlari bunu bir ayda ancak hesaplayabildiler demek. 😀

Düşünceniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.