Opportunity Yeni Hedef Belirledi

Dünya’dan fırlatılışının 10. yılı yaklaşan Mars Keşif Aracı Opportunity, yeni inceleme alanına doğru tekrar harekete geçti.

Opportunity, Solander noktası ve Cape York tepesi arasında 20 aydan bu yana araştırma yapıyor. Bölge 22 kilometre çaplı Endeavur Krateri’nin ortasında yer alıyor.

Opportunity, 3325. sol (Mars günü) ya da 1 Haziran 2013'de Solander Noktasını görüntülemek için panoramik kamerasını kullandı. (NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./Arizona State Univ.)
Opportunity, 3325. sol (Mars günü) ya da 1 Haziran 2013’de Solander Noktasını görüntülemek için panoramik kamerasını kullandı. (NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./Arizona State Univ.)

Washington Üniversitesi’nden Ray Arvidson: “Yeni hedef olan Solander Noktası kaya katmanlarını incelemek için seçildi” diyor.

Solander Noktası araç için hayatta kalma olanağı da sunacak. Mars’ın güney yarıküresinde yakın zamanda kış mevsiminin başlayacak olması, aracın daha fazla güneş ışığı almasını sağlayacak olan kuzeye doğru yol almasını gerektiriyor.

Jet İticileri Laboratuarı (JPL), Mars Keşif Aracı proje yöneticisi John Callas: “Kış başlamadan önce aracı 15 derecelik eğimi olan kuzeydeki bu bölgeye götürmek istiyoruz” diyor. Mars’ın bu bölgesine kış Şubat 2014’de gelecek. Bu aracın yaşayacağı altıncı kış mevsimi olacak.

NASA’nın Mars Keşif Aracı projesi 2003 yılında başladı: 10 Haziran’da Spirit ve 7 Temmuz’da Opportunity fırlatıldı. Ocak 2004’te Mars’a başarıyla inen araçlar üç aylık asıl görevlerini tamamlayarak uzun sürecek yeni görevlerini yerine getirmeye koyuldular. Mars’ın geçmişinde su olduğuna ilişkin net bir kanıya ulaşamadılar. 2010 yılında Spirit, dördüncü kış mevsiminin başlangıcında hareket yeteneğini, saplandığı pudra inceliğindeki kum nedeniyle kaybetti. Daha sonra da Dünya ile iletişimi kesti. Buna karşılık Opportunity, yaşlılık belirtileri göstermesine karşılık, inatla yeni keşifler yapmayı sürdürüyor.

Kısa bir süre önce Opprtunity, Cape York’tan ayrılmadan hemen önce “Esperance” adlı bir kayayı robot kolundaki kaya aşındırma aracı, alfa parçacığı X-Işını Tayfölçeri ve mikroskobik kamera gibi yardımcı aletleriyle inceledi ve kayada kil-mineral bileşiminin varlığını belirledi.

Cornell Üniversitesi’nden Steve Squyres: “Esperance sonuçları bizim bu görev süresince elde ettiğimiz en önemli bulgulardan biridir. Buna göre çevredeki bu kaya gibi birçok kayanın ve minerallerin su ile taşınarak bölgeye geldiğini saptadık” diyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Cape York sadece birkaç metrelik jeolojik katmana sahip. Solander Noktası ise bundan 10 kat daha fazla katmanı barındırır. Araştırmacılar Mars’ın geçmişiyle ilgili daha fazla kanıt toplayabilecekleri için bu noktadan umutlular. Opportunity, Endeavur Kraterine varmak için Eagle, Endurance, Viktoria ve Santa Maria Kraterlerindeki yaşlı kayaları inceleyerek ulaştı.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d