Perseverance Vadisi Manzarası

Mars Araştırma Robotu Opportunity, Perseverance vadisindeki büyük bir kraterin kenarından geldiği yöne yani geri dönerek bu hoş manzarayı yolladı. Görüntüde teker izlerinin yakınındaki iki paralel çizgi suyun, buzun ya da rüzgârın içine aktığı bir yatak olabilir.

Panoramik görüntü için görsele tıklayınız.

Aslında bu fotoğrafın alınmasının bir başka nedeni de robotun “ayağını burkmuş” olması. Araçtan sorumlu mühendislere göre sol ön tekerde sola ya da sağa dönmesini sağlayan direksiyonunda kilitlenme oluşmuş. Ekip yalpalayan tekeri düz tutmayı başardı. Araç sola ya da sağa manevra yapması için şu an sadece iki arka tekerin direksiyon yeteneğini kullanıyor. Aracın sağ ön tekerindeki benzer arıza 2006’da ortaya çıkmıştı. Tüm bu sorunlara karşılık Opportunity Mars yüzeyine indiği 2004 yılından bu yana 44,97 kilometre yol almayı başardı.

Araç vadide hareket etmeden bir hafta daha kalacak. Mars bu sırada Dünya’ya göre Güneş’in arkasında kalacağından araçla iletişim kesilecek. Ağustos başında tekrar Dünya ile iletişim sağlayacak olan araç vadiden uzaklaşmaya ve onu oluşturan süreçleri ortaya çıkarmaya çalışacak.

Vadinin 3 boyutlu hali. Görseli 3 boyutlu görmek için 3D gözlüğe (kırmızı-mavi camlı) ihtiyacınız var. Büyük hali için görsele tıklayınız. (NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State Univ.)

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d