Pluto’nun Antarktika’sı… Güneş Pluto’nun güney kutbunda son yirmi yıldır görülmedi ve önümüzdeki 80 yıl da parlamayacak. Buna karşılık güney kutbunu aydınlatan güneşten aldığı ışığı yansıtan tek cisim uydusu Charon.

Image converted using ifftoany
Ressam gözüyle Pluto’nun güney kutbu ve ufuktaki Charon (JHUAPL / SwRI).

Yeni Ufuklar 14 Temmuz’da Charon’un yansıttığı bu ışığı kullanarak Pluto’nun güney kutbunun görüntülerini çekecekti. Güneş Pluto’dan Dünya’dan görülenin 1000 katı daha sönük görülür. Buna karşılık Pluto’nun şu an uzun kışının ortasında olan güney kutbunun görüntüsü Yeni Ufuklar ile üretilecek. Görüntüler araçtaki Ralph ve LORRI aletleri yardımıyla üretilecek.

Pluto’nun gökyüzündeki Charon gri renkte görülür. Eğer Ay Dünya’ya Charon’un Pluto’ya olduğu kadar yakın olsaydı gökyüzünde yedi kat büyük görünürdü. Charon Güneş’ten beş milyar km uzakta olmasına karşılık, Pluto’ya çok yakın olduğundan Ay’a göre sadece beş kat sönük görünür. Charon’dan yansıyan grimsi ışığın etkisiyle Pluto yüzeyi soluk kırmızımsı renkte görülür.

New Hoprizons

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d