X-Işınları Altında Güneş

gunes X_isini

Japon Hinode uzay aracı ve NASA’nın NuSTAR gözlemevi ile Güneş’in X-ışını görüntüsü üretildi. Yeşil renk düşük enerjili X-ışınlarını algılayan Hinode’ye ve mavi renk yüksek enerjili X-ışınlarını toplayan NuSTAR’a ait. Sarı ve kırmızı renkler ise NASA’nın SDO (Güneş Dinamikleri Gözlemevi) ile alınmıştır ve morötesi ışımayı göstermektedir.

NuSTAR (Nükleer Tayfölçerli Teleskop Dizisi) genelde uzaydaki karadelikleri ve diğer yüksek enerjili cisimlerin sırlarını araştırır. Teleskopla aynı zamanda Güneş’i de inceleyebilirsiniz.

Görüntü Güneş’teki birkaç etkin bölgeyi gösteriyor. Güneş’in 11 yıllık çevriminin bitmesine birkaç yıl daha var.

Güneş yüzeyi yüklü parçacıkların yüksek ışınımla dışarı atıldığı dev patlamalarla doludur. Bunlar birbirine dolanmış manyetik alan çizgileri boyunca yayılır. NuSTAR gibi bir teleskop bu çizgileri görmez. Ama büyük enerji taşıyan mikro alevleri ve enerjilerini ölçmeye yardımcı olur. Aynı zamanda Güneş’in atmosferi ya da koronasının beklenenden daha sıcak olmasının nedenini çözmeye yardımcı olabilir. Bunun için Güneş’in 11 yıllık çevriminin ardından birkaç yıl sonraki sessiz dönemine ihtiyaç var.

Görsel telif hakkı: NASA/JPL-Caltech/GSFC/JAXA

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d