Pluto’ya Bir Yıl Kaldı

Yeni Ufuklar uzay aracı tam bir yıl sonra, Temmuz 2015’te yeni bir dünyanın keşfiyle dolu haberler iletmeye başlayacak. Bu yeni dünyadaki dağlar, ovalar, vadiler hakkında kimsenin net bir bilgisi yok. Hakkındaki her şey önümüzdeki yıl daha netleşecek olan yeni dünya, Pluto.

Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracı 14 Temmuz 2015’de Pluto’nun yakınından geçecek. NASA’nın Yeni Sınırlar (New Frontiers) programı yöneticisi Adriana Ocampo: “Şimdiye kadar hiçbir uzay aracı Pluto’ya bu kadar yaklaşmamıştı. Pluto ilk kez bu kadar yakından izlenecek. Yeni deneyimlere ve sürprizlerle karşı hazır olmalıyız” diyor.

Projenin baş araştırmacısı Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Alan Stern ise Yeni Ufuklar aracıyla yapılacakları 1965 yılında Mars’a gönderilen Mariner 4 aracıyla yapılan keşiflere benzetiyor. O zamanlar birçok insan Mars’ın yaşam dostu olan, yüzeyinde su ve bitki örtüsü kaplı bir gezegen olduğunu sanırdı. Ancak Mariner 4 ile tüm hayaller suya düşmüştü, yeşil sanılan gezegen tamamen çöldü.

Mariner 4’den neredeyse 50 yıl sonra başka bir uzay aracı başka bir gezegeni keşfetmeye hazırlanıyor. Yeni Ufuklar uzay aracının gözlemleri araştırmacılar için şok bilgiler getirebilir.

Pluto hakkında çok az bilgiye sahibiz. Çok uzakta olan bu cüce gezegeni Hubble Uzay Teleskopu bile bulanık görebilmektedir. Pluto’nun elimizdeki en iyi görüntülere göre şeklinin küresel ve renginin kızılımsı olduğunu biliyoruz. Ancak yıllar geçtikçe bu renk değişime uğramaktadır. Bunun nedeni ise bilinmemektedir.

Yeni Ufuklar (Neww Horizons)
Yeni Ufuklar (Neww Horizons)

Yeni Ufuklar Nisan 2015’ten itibaren Pluto’yu gözlemeye başlayacak. Temmuz 2015’deki 10.000 kilometrelik yakın geçişe kadar bu görüntüleme sürecek. Yeni Ufuklar Dünya’dan bu kadar uzakta olsaydı binaları ayrı ayrı gösterir ve şekillerini de düzgün bir şekilde görürdü.

Elbette her yolculuğun riskleri de bulunur. Yeni Ufuklar için de çeşitli riskler söz konusu. Bunların başında Pluto’nun çevresinde bilinmeyen bir enkaz diski olmasıdır. Pluto’nun Charon, Styx, Nix, Kerberos ve Hydra olmak üzere bilinen beş uydusu bulunuyor. Sayısal benzetimlere göre uydulara çarpan meteoritlerden dolayı Pluto yakınlarında enkaz sistemi oluşmuş olabilir. Bu nedenle araştırmacılar fark edilecek herhangi bir enkaz sisteminden uzay aracını uzak tutmak için gözlerini dört açmak zorundalar.

“Yeni Ufuklar ekibi bu buluşmanın oldukça sağlıklı ve güvenli olması için çabalıyor. Uzay aracı emin ellerde” diyor Ocampo.

Yeni Ufuklar Pluto’da ne görecek, kimse bunu bilmiyor. “Birçok tahmin yapılıyor, halka, volkan patlaması, göl gibi bazı tahminler var. Tüm bunlara karşılık Pluto’nun hayal gücümüzü çok da zorlamayacağına inanıyoruz” diyor Ocampo.

“Öte yandan bir şeyi ilk defa görmenin vereceği heyecanı düşünün. İşte yaptığımız tam da bu olacak.”

NASA Science

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d