Renkli Bir Uzay Mücevheri Görüntüsü

NGC4755
ESO’nun Çok Büyük Teleskobu ile alınmış NGC 4755 kümesinin 7 yay dakika alan görüntüsü. Fotoğraf kırmızı (R), sarı/yeşil fitreler (V) ve mevi filtre (B) ile toplam 5 saniyelik pozlama ile alınmış. (ESO/Y. Beletsky)

Üç büyük teleskop, ESO’nun Çok Büyük Teleskobu, 2.2 metrelik Li Sills Teleskobu ve NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan görüntülerin birleşmesiyle muhteşem bir fotoğraf elde edildi. Fotoğrafta bir yıldız kümesinin içindeki mücevher gibi parlayarak kendini gösteren yıldız görünüyor.

Yıldız kümeleri gök fotoğrafçılarının ilgisini çeken büyülü bir güzelliğe sahipotir. Bunlardan biri de güney yarım küredeki Güney Tacı Takımyıldızıdır. Çıplak gözle görülemeyen “mücevher” NGC 4755 olarak bilinen kümede yer alıyor. Mavimsi yıldızların ortasındaki bu sönük turuncu yıldız ilk kez İngiliz  Gökbilimci John Herscel tarafından 1830 yılında farkedildi.

Açık kümeler gibi NGC 4755’de birbirine kütle çekimiyle bağlı binlerce yıldız barındırır. Bu kümelerdeki yıldızlar ile kimyasal içerikleri, gaz ve tozun yaşı kolayca hesaplanabildiğinden ilgi çekmeye devam ediyorlar.

Yeni görüntü Geniş Alan Görüntüleyicisi (WFI) ile ESO’nun  Şili’deki La Silla Gözlemevi’nde bulunan 2.2 metrelik teleskobundan alınan görüntülerle ortaya çıkarıldı.

Geniş Alan Görüntüleyicisi ve La Silla’daki 2.2 metrelik teleskop ile alınmış 20 yay dakika alana sahip bu fotoğrafta B, V ve I filtreler kullanılmış. (ESO)

Kümenin Hubble’dan alınmış görüntüsü. Mavi üst dev yıldız çok çok soluk bir görüntü verirken, kırmızımsı üst dev yıldız çok parlak. Parlaklığı Güneş’in 15-20 katı kütleli olduğunu gösteriyor. (NASA/ESA and Jesús Maíz Apellániz (Instituto de Astrofísica de Andalucía, Spain))

Görüntüde renkli küme tüm güzelliğiyle ortaya çıkarılmış.  Bu muhteşem fotoğraf teleskobun dev aynasının sadece 5 saniyelik pozlamasıyla elde edilmiş.

Mücevher kutusunun Dünya’dan alınan görüntüsü renkli olmasına karşılık NASA/ESA’nın Hubble Uzay Teleskobu kısa dalga boyunda, yerdeki teleskoplara göre gözlenemeyen bölgeleri daha iyi görüntüleyebiliyor. Hubble’ın bu fotoğrafı aynı zamanda açık bir kümenin morötesi  kapsamlı kızılötesi görüntüsüyle alınan ilk fotoğraf olarak da tarihe geçti. Bu görüntüler yedi filtre yardımıyla bugüne kadar görülemeyen detayları ve incelikleri de ortaya çıkardı.

Fotoğraftaki parlak yıldız 15-20 Güneş kütlelidir. Mücevher kutusu 6400 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor ve 16 milyon yıl yaşındadır. Küme güney yarıkürede sönük bir bulut gibi görünür.  Uzak bir yıldızdan gelen ışık mavi ise yakınındaki toz bulutlarını dağıtır, kırmızı ise emer. Aynı etki nedeniyle de Dünya’da gün batımında ufukta kırmızı renk oluşmaktadır.

 

Konuyla ilgili film için tıklayınız.
Kaynak: ESO

Önerilir...

1 Yorum

  1. uzayın güzellikleri bunlar

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d