Sadece Atmosferleri Farklı Eş Gezegenler

İki “kuzen” ötegezegen doğanın iki zıt örneğini oluşturuyor. Araştırmacılar Hubble teleskopunu kullanarak benzer iki sıcak Jüpiteri incelediler. Bu gezegenler neredeyse aynı boyut, aynı sıcaklık ve yıldızlarından aynı uzaklıkta olmasına karşılık atmosferlerinin birbirlerinden farklı olduğunu gördüler.

Dünya’dan aşağı yukarı aynı uzaklıkta (yaklaşık 600 ışık yılı) yer alan iki benzer yıldıza ait neredeyse “ikiz” denebilecek gezegenlerin atmosferlerinin çok farklı olduğu belirlendi.

Baltimore Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsünden Giovanni Bruno: “İki gezegenin atmosferi aynı değil. WASP-67b’nin atmosferi diğer gezegen HAT-P-38b’den daha bulutlu. Beklediğimizi görmedik ve bu farklılığı çözmemiz gerekiyor” diyor.

Ekip gezegenlerin kimyasal bileşimini gösteren tayfsal parmak izlerine bakmak için Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3’ü kullandılar. “Bulutlardaki suyun tayfsal izi atmosferdeki bulut miktarını anlamamızı sağlıyor” diyor Bruno. Bu yolla ekipler WASP-67b’nin bulutlarının çok daha yoğun ve koyu olduğunu keşfettiler.

“Bunun olası bir açıklaması gezegenlerin geçmişlerinde yaşadıkları bir olayın görünümlerinde etkili olması olabilir” diyor Bruno.
İki gezegen de yıldızları çevresindeki bir turlarını 4,5 Dünya gününde atıyorlar. Yani Merkür’ün Güneş’e olan uzaklığına göre yıldızlarına daha yakın konumda dolanıyorlar. Bu da bu gezegenlerin oluştuktan sonra yıldıza doğru göç ettikleri anlamına geliyor.

Belki oluştukları andaki koşullar farklıydı. Ekip üyelerinden Kevin Stevenson: “Şu anda ayrı fiziksel özellikler gösteriyorlar. Yani ölçülen bileşenlere göre herşeyin bu iki gezegen için aynı olması gerekir, ancak durum bu değil. Oluşum sürecindeki farklılıklar burada önemli rol oynamış olabilir” diyor.

Bu sıcak gaz devlerindeki bulutlar Dünya’da alışık olduğumuz bulutlara benzemez. Burada daha çok sodyum sülfür ve potasyum klorür gibi moleküllerden oluşan alkali bulutlar bulunur. Her gezegendeki ortalama sıcaklık 700 C dereceden fazladır.

Gezegenlerin bir yüzü sürekli yıldızına bakacak şekilde yani kilitli durumdadır. Bu da gezegenin bir yüzünün çok sıcak ve gündüz, diğer yüzünün daha serin ve gece olmasına yol açar. Jüpiter’deki gibi çoklu bulut bantları yerine, muhtemelen ısıyı gece tarafına yavaşça ileten tek, ancak geniş bir ekvatoryal band vardır.

Ekip gezegenlerin birinin neden açık gökyüzü diğerinin yoğun bulutlu olduğunu anlamaya çalışıyor. Belki de cevap için James Webb teleskopunun göreve başlaması beklenecek.

Hubble

Önerilir...

1 Yorum

  1. Sayın Giovanni Bruno , 16. kuşaktan Giardino Bruno ‘ nun torunu mu ?? Çok güzel bi sözü geldi aklıma rahmetlinin ;
    “Kötü insanlar kendi iradelerini yeryüzünde yaymak için Tanrı’nın adını kullanır , Tanrı ise yeryüzünde kendi iradesini hakim kılmak için iyi insanları kullanır.” O iyi insanlardan olabilmek umuduyla iyi geceler …

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d