Sarmal Gökada NGC 3344

Hubble’dan NGC 3344. (ESA/Hubble & NASA)

Samanyolu yarı büyüklüğündeki NGC 3344, 25 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan bir sarmal gökadadır. Gökadanın doğrudan yüzünü görebildiğimiz için ayrıntılı inceleyebilme şansına sahibiz.

Gökadanın merkezinde ince bir çubuk yapı ve bunun çevresinde dolanan bir dış halka bulunuyor. Gökadanın merkezi bölgeleri ağırlıklı olarak genç yıldızların oluşturduğu aktif yıldız oluşum alanları oluşturuyor.

Merkezi çubuk gökadanın yaklaşık üçte ikisine uzanıyor. Bazı gökadalarda (heic 1202 gibi) böylesi yapılar net görülmese de NGC 3344’deki yapı açıkça görülüyor.

Gökadaların yoğun yıldızlı merkezleri, gökadanın diğer yıldızlarına yeterli kütle çekimi uygulayarak onların hareketlerini belirler. Ancak NGC 3344’ün dış yıldızları, gökbilimcileri şaşırtacak kadar yavaş hareket ediyor. Bu da geçmişte NGC 3344’ün yakınından geçen başka bir gökadanın yıldızlarının buraya katılmış olması sonucunu akla getiriyor. Ancak kesin bir yargıya varmak için daha çok gözlem yapmak gerekecek.

Görüntü, Hubble’ın Gelişmiş Kamerası kullanılarak görünür ve yakın-kızılötesi dalga boyunda alınan görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturuldu. Görüş alanı 3,4 x 3,4 yaydakikası ya da dolunay çapının onda biri kadardır.

Hubble-ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d