Satürn’den Venüs Manzarası!

Güneş ışığının aydınlattığı Satürn halkaları içerisinde görülen küçük parlak nokta, Venüs’tür.

Satürn Sistemi’ni gözetleyen Cassini bu görseli geçtiğimiz Kasım ayında elde etti. Cassini Satürn ve halkalarının bu dikkat çekici görüntüsünü elde etmek için Güneş ışığının aydınlattığı yönde yerini almıştı.

Dünya’nın ikizi olarak nitelendirilen Venüs, görüntü merkezinin sağ üstünde halkaların üzerinde parlak bir nokta şeklinde kendini gösteriyor.

Görüntü halka düzlemine göre yaklaşık 17 derecelik bir açı yapıyor. Görüntünün sağındaki parlak bölge dev gezegen Satürn’ün bir parçasıdır. Öyle ki gölgesi halkaların sağ üstteki kısmının üzerine düşmüştür.

Venüs, Merkür, Dünya ve Mars iç Güneş Sistemi’nin karasal gezegenleridir. Büyüklüğü, kütlesi ve karasal olmasıyla Dünya’nın ikizi olan Venüs diğer açılardan Dünya’dan oldukça farklıdır.

En başta Venüs Güneş Sistemi’ndeki -karbondioksit ve kükürtdioksitten oluşmuş yoğun ve kalın atmosferi nedeniyle- en sıcak gezegendir. Gezegenin yüzey sıcaklığı 500 C derece dolayındadır. Gezegendeki basınç ise Dünya basıncının 100 katından fazladır. (Tam bir cehennem…)

Ama tüm bunlar, aldığı güneş ışığının bir kısmını yansıtarak dış Güneş Sistemi’nin uzak bir köşesinden görülmesine engel değil.

Cassini-Huygens, NASA, ESA ve İtalyan Uzay Ajansı (ASI) işbirliğiyle yürütülen bir projedir ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ile Jet İticileri Laboratuarı tarafından yönetilmektedir.

ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d