Spirit İçin Son Şans

Mars gezginlerinden komada olan Spirit için yeni bir umut geçtiğimiz hafta belirdi. Spirit’in olduğu bölge geçtiğimiz hafta maksimum güneş ışığı etkisi altındaydı. Bu da NASA’nın Spirit ile ilgilenen bilim insanlarını ve mühendislerini heyecanlandırmaya yetti. Aracın yeterli enerjiyi topladığını düşünen araştırmacılar hemen iletişime geçmek istediler. Ama sonuç şimdilik olumsuz. Önümüzdeki iki ay içerisinde de araçtan herhangi bir sinyal alınmazsa artık Spirit tamamen unutulup tüm dikkatler ikizi Opportunity üzerine toplanacak.

Jet İticileri Laboratuarı’ndan Spirit ve Opportunity John Callas: “Spirit ana vericisine ilettiğimiz sinyalleri alıyor ancak artık zaman kaybı yaşadığı için buna yanıt veremiyor” diyor.

Üç aylık bir görev süresi olan Spirit bilindiği üzere Mars’a 4 Ocak 2004’te indi. Araç birincil görevlerini bu süre içinde yerine getirdi ve beş yıldan fazla zaman boyunca da görevine devam etti.

Araçla olan iletişim 22 Mart 2010’da kesildi. Aracın kuma saplanıp hareket yeteneğini yitirdiği bölgeye kış gelince, yeterli güneş alamayacağını düşünen araştırmacılarca uyku moduna alınmıştı. Bu tarihten bu yana araç uyanamadı.

Araç bu sırada geçirdiği çetin kış koşullarında elektronik sistemi zarar gördüğü için iletişim kuramıyor olabilir.

İki görüntünün birleştirilmesiyle oluşturulmuş 16 Ocak 2010’da düzenlenen kurtarma hareketini gösteren animasyon. (NASA/JPL)

Tüm bunlara karşılık aracın 8 aydır hareketsiz kaldığı yerde, yeterli güneş enerjisini depolamış olabileceği düşünüldüğünden araçla belirli aralıklarla iletişim kurulmaya çalışıldı. Aracın vericilerinde bir arıza olabileceği düşünülerek yapması istenilen çeşitli komutlar da iletildi.

Geçtiğimiz 10 Mart günü bölge en yüksek güneş ışığı enerjisini alınca 15 Mart’tan itibaren tekrar iletişime geçilmeye çalışıldı. Ancak şimdiye kadar bir sonuca ulaşılamadı.

Spirit ve Opportunity şimdiye kadar içinde Mars’ın eskiden mikrobiyotik yaşamın başlaması için gerekli olan sulak bir gezegen olduğu ve çok önemli Mars keşiflerini gerçekleştirdi. Opportunity, Spirit’ten üç ay sonra Mars yüzeyine inmişti.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d