Titan’ın Koyu Gölleri

Titan

Cassini uzay aracının elde ettiği bu radar görüntüsü Satürn’ün dev uydusu Titan’ın yüzeyindeki uzunca bir alanı göstermektedir. Sarımsı renkler toprağı ve mavi renkler göl ve denizleri ifade etmektedir. Ancak bu kısımlarda yüzmek pek akıllıca olmaz. Çünkü Titan’daki göl ve denizler su yerine sıvı metan ile doludur.

Cassini 2004’den bu yana Satürn çevresinde dolanmaktadır. Titan yüzeyinin oldukça ayrıntılı haritalarını elde etmiştir. Üzerinde taşıdığı Huygens sondası 14 Aralık 2005’de Cassini’den ayrılıp Titan’a iniş yapmıştı.

Yaklaşık 72 dakika süren Huygens’in inişinin hemen ardından veri akışı gerçekleşti. Sonda uydunun azot açısından oldukça zengin atmosferinin altındaki yüzeyin görüntülerini iletmiş ve yerinde ölçümler gerçekleştirmişti.

Buluşlarından biri de yüzeyde sıvının oluşturduğu derin kanallar ve vadilerin varlığıydı. Böylece Güneş Sistemi’nde Dünya dışında ilk kez başka bir cisimde de sıvı göl ve denizlerin olduğu doğrulanmış oldu.

Cassini, Titan’a en fazla, 22 Temmuz 2006’da, 950 km yaklaştı. O tarihten bu yana Titan’a yaptığı birçok yakın uçuş sırasında elde ettiği verilerle böyle görüntülere ulaşıldı.

Cassini’nin radarından yayılan sinyaller yüzeydeki parlak alanlardan ve karanlık alanlardan farklı frekansta yansıdığından yüzeydeki aydınlık sarı renkli toprak ile daha koyu renkteki alanlar birbirinden ayrılabilmiştir. Bu bilim insanlarınca geliştirilmiş özel bir tekniktir.

Huygens görevinin başarısına karşılık Titan’da keşfedilecek daha çok şey vardır. Cassini’nin yakın zamanda Titan’ın en fazla 1000 km uzağından geçecek uçuşları planlanmıştır. Cassini’in 2017’nin Eylül ayındaki görevi bitmeden Titan’a 40 dolayında yakın geçiş yapması planlanmış durumda. İşte bu yakın geçişlerle uzak dünyanın farklı görüntülerine ulaşılabilecek.

Titan’dan bir kesit. 1,12 MB boyutundaki yüksek çözünürlükteki görüntü için tıklayınız.

Telif: NASA/JPL/USGS

ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d