Pluto’ya On Kala

Yeni Ufuklar’ın verileriyle üretilen bu renkli film Pluto ve uydusu Charon’un yüzey özelliklerini gösteriyor. Görüntüler 23 Haziran’da 24 milyon km uzaktan ve 29 Haziran 2015’de 18 milyon km uzaktan alındı. Henüz tam ayrıntılı görseller için araç uzakta olsa da elde edilen film araştırmacıları heyecanlandırmaya yetti.

Washington Üniversitesi’nden Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracı araştırmacısı William McKinnon: “Bu uzaklıktan yüzeyi çok detaylı görmek elbette mümkün değil. Ama gördüğümüz renkler aracın yeteneği hakkında bizi ümitlendirdi. Aracın Pluto’ya yapacağı yakın geçişte yollayacağı çok daha güzel fotoğrafları heyecanla bekliyoruz” diyor.

NASA’nın Yeni Ufuklar uzay sondası Pluto ve uyduları ile Kuiper Kuşağı cisimlerini incelemek amacıyla 2006’da fırlatıldı. Araç 14 Temmuz 2015’de Pluto-Charon sisteminin yakınından geçerek Pluto’nun yüzey haritasını üretecek.

New Horizons

Önerilir...

8 Yorum

 1. puluto’ya 3 gün kaldı ve hiç haber yok.Neden?

  1. Dediğiniz gibi 3 gün kaldı. Birkaç gün sonra haberler arka arkaya gelir. Ama asıl keşifler için biraz daha beklemek gerekebilir.

 2. NASA Plüton – Şaron geçişi için canlı yayın kanalı açmıştır. Buyrun: http://seeplutonow.com/

 3. Öğrendiğim kadarıyla “Yeni ufuklar” adlı uzay aracının Plutonun 10.000 km ve Charon’un ise 27.000 km kadar yakınından geçmesi planlanmakta.Sorum şudur; bu geçiş sırasında çekilecek fotoğrafların dünyaya ulaşması ve gerekli işlemler sonrası medyayla paylaşılması ne kadar sürer? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  1. Bunun için aceleci olmamak gerekir. Evet aracın yolladığı ilk görüntüler hemen paylaşılır ama bunların analizi uzun sürecektir. Hatta bu verilerle yıllar sonra bile yeni çalışmalar yapılabilir.

 4. Sadece 86 saniye için 10 yıldır bekliyoruz.

 5. Peki Pluto’nun yörüngesine girecek mi? Yada bu yakın geçiş ne kadar sürecek? 2 yıldır bekliyorum ve özel bir şeyler olsun diye umuyorum. 😀

  1. 2 yıldır merakla bekliyorsunuz anladığım kadarıyla. O zaman biraz daha sabredin. Araç Pluto yörüngesine girmeyecek, yakınından geçecek. Ne kadar yakınından geçeceği yörünge düzeltmelerine bağlı. Birkaç gün sonra ortaya çıkar.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d