Yakın Komşunun Pembe Bulutsusu

Küçük Macellan Bulutundaki NGC 248 adlı pembe bulutsunun Hubble ile alınmış görüntüsü. (Telif hakkı: NASA, ESA, STScI, K. Sandstrom (University of California, San Diego), and the SMIDGE team.)
Küçük Macellan Bulutundaki NGC 248 adlı pembe bulutsunun Hubble ile Eylül 2015’de alınmış görüntüsü. (Telif hakkı: NASA, ESA, STScI, K. Sandstrom (University of California, San Diego), and the SMIDGE team.)

Hubble teleskopunun gözlem gücü birçok cismi buradaki gibi göz alıcı şekilde görüntülemiştir. NGC 248 adlı pembe renkli bulutsu 200 bin ışık yılı uzaktaki Macellan Bulutunda yer almaktadır.

Samanyolu, Yerel Grup adı verilen bir dizi gökadanın oluşturduğu kümedeki devlerden sadece biridir. Yakın gökada Andromeda ile birlikte Samanyolu çevresinde dolanan birçok uydu gökada bulunur. Güney yarıkürede görülebilen Macellan Bulutları da bu uydu gökadaların en ünlülerdir.

Japon astrofotoğrafçı Akira Fujii'nin elde ettiği Küçük (soldaki) ve Büyük Macellan Bulutu görüntüsü (A. Fujii.)
Japon astrofotoğrafçı Akira Fujii’nin elde ettiği Küçük (soldaki) ve Büyük Macellan Bulutu görüntüsü (A. Fujii.)

Küçük Macellan Bulutundaki ikili fişek görünümü veren renkli bulutsu da Hubble’ın objektifine yakalandı. Merkezdeki parlak yıldızdan yayılan şiddetli ışıma hidrojen gazı nedeniyle pembe renge neden olmaktadır.

NGC 248 olarak bilinen bulutsu ilk kez 1834 yılında John Herschel tarafından keşfedildi. Bulutsu 60 ışık yılı uzunluğunda ve 20 ışık yılı genişliğindedir. 200 bin ışık yılı uzaktaki bulutsu güney yarıküredeki Tukan (Tucana) takımyıldızı yönündedir.

Akira Fujii'nin objektifinden 47 Tukan yıldız kümesi ve Küçük Macellan Bulutu.
Akira Fujii’nin objektifinden 47 Tukan yıldız kümesi ve Küçük Macellan Bulutu.

Bulutsu, bir Hubble veri çalışması olan “Küçük Macellan Bulutu Toz ve Gaz Evriminin Araştırılması” (SMIDGE) kapsamında incelenmiştir. Bu çalışmayla gökbilimciler Küçük Macellan Bulutundaki tozun Samanyolu’nda görülenden ne kadar farklı olduğunu ve bunun da yıldız oluşumlarını ne yönde etkilediğini öğrenmeye çalışıyor.

Diğer gökadalara göre daha yakın olması nedeniyle Küçük Macellan Bulutu gökbilimcilerin ilk gözlem hedeflerinden biridir. Aynı zamanda bulutsudaki ağır elementlerin Samanyolu’na oranla beşte bir ile onda bir daha az olması da erken evrendeki gökadaların yapısıyla kıyaslanmasını kolaylaştırmaktadır.

Video: NGC 248'e yolculuk.
Video: NGC 248’e yolculuk.

Gökbilimciler evrendeki kozmik komşumuz aracılığıyla evrenin geçmişini anlamaya çalışıyor. Macellan Bulutundaki ağır element oranının Samanyolu’na göre daha düşük olması hem kendi gökadamızın hem de evrenin tarihinin anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır.

SMIDGE gözlem alanı (dikdörtgen) ve bu alan içindeki NGC 248'in konumu (Telif: NASA, ESA/Hubble and Digitized Sky Survey 2).
SMIDGE gözlem alanı (dikdörtgen) ve bu alan içindeki NGC 248’in konumu (Telif: NASA, ESA/Hubble and Digitized Sky Survey 2).

Hubble/ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d