Yalnız Gökada: NGC 6503

NGC 6503

Gökadalar bir grup ya da küme içinde birbirine yakın konumda bulunur. Biri hariç. NGC 6503 olarak bilinen sarmal bir gökada herkesten uzakta tek başına bulunuyor.

Sarmal gökada çevresinde 150 milyon ışık gibi devasa bir boşluk bulunuyor. Bu alanda ne bir yıldız ne de gökada yer alıyor. “Yalnız gökada” 1854’de Arthur Auwers tarafından keşfedildi.

18 milyon ışık yılı uzakta bulunan NGC 6503, Ejderha takımyıldızı içinde bulunuyor. Gökada Samanyolu’nun üçte biri yani 30.000 ışık yılı genişliktedir.

Hubble Uzay Teleskopu’nun Geniş Alan Kamerası 3 ile Nisan 2003’de alınan görüntüde gökadanın kolları arasındaki kırmızı renkteki yıldız oluşum yerleri mavi bölgeler içine serpilmiş durumdadır. Koyu kahverengi toz gökadaya benekli bir görünüm vermektedir.

Görsel Telif Hakkı: NASA, ESA, D. Calzetti (University of Massachusetts), H. Ford (Johns Hopkins University), and the Hubble Heritage (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration.

Hubble

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d