Yaşam Alanında Süper-Dünya Bulundu

GJ 667C yıldızına ait b ve yeni bulunan c gezegeninin konumları. c gezegeni yıldızın yaşam alanı içinde yer almasına karşılık b gezegeni oldukça sıcak yerde yer alıyor.(Guillem Anglada-Escudé.)

Carnigie Bilim Enstitüsü’nden Guillem Anglada-Escudé ve Paul Butler liderliğindeki bir ekip yakındaki bir yıldızın yörüngesinde yaşam alanı içinde yer alan bir süper-Dünya keşfetti. Yıldız üçlü bir yıldız sisteminin üyesi ve Güneş’e göre metalik element oranı az. Keşif yaşanabilir gezegenlerin çok farklı ortamlarda da bulunabileceğini göstermektedir.

Avrupa Güney Gözlemevi’nden alınan veriler ışığında Keck Gözlemevi’nin Yüksek Çözünürlüklü Tayfçeker’i ve Magellan II Teleskopu üzerindeki Carnegie Gezegen Bulucu Tayfçekeri’nin ölçümleriyle keşif gerçekleşti.

Ekibin gezegen bulma yöntemi yıldızın yörüngesindeki gezegenin etkisi nedeniyle yıldızınb sallanması ilkesine dayanıyor. Ekip 22 ışık yılı uzaklıkta GJ 667C adlı M-sınıfı cüce yıldıza yöneldi. Bu yıldız üçlü bir yıldız sistemine bağlıdır. Diğer iki yıldız (GJ 667AB) turuncu LK-sınıfı üyesi olup Güneş’in % 25’i oranında ağır element barındırır. Bu tür metal oranı düşük sistemlerde düşük kütleli karasal gezegen olma olasılığı ise yüksektir.

GJ 667C’de 7.2 günlük yörünge dönemli bir süper-Dünya olduğu önceden fark edilmiş ancak emin olunamadığı için onaylanmamıştı. Bu yörünge aslında yaşamı desteklemeyecek kadar yıldıza yakın olduğundan çok sıcak bir yerdir. Yeni çalışma bu süper-Dünya’nın yörünge değerlerini netleştirmek amacıyla yapıldı.

Ancak bu aday gezegen gözlemleri sırasında 28.15 günlük yörünge dönemine sahip başka bir gezegen daha olabileceği ortaya çıktı. Yeni gezegen GJ 667Cc en az 4.5 Dünya kütlesinde olup yıldızından Dünya’nın Güneş’ten aldığı ışığa göre % 90’ını almaktadır. Bununla birlikte gezegenden gelen ışık en fazla kızılötesi bölgesindedir. Çünkü gelen ışığın büyük bir kısmı gezegen tarafından emilecektir. Bu, Dünya’nın da Güneş’ten aldığı ışığın büyük bir kısmını emdiği bilgisiyle uyumludur. Elbette bu bilgi gezegenin yüzeyine ilişkin Dünya’daki gibi su kaynaklarına sahip olup olmamasını belirleyecek bir etken değildir.

Anglada-Escudé: “Bu gezegen bildiğimiz kadarıyla sıvı suyu bulundurabilecek bir bölgede bulunuyor. Belki de şimdiye kadar bulunanların içinde en önemli sulu gezegen adayıdır” diyor.

Sistemde ayrıca 75 günlük yörünge dönemine sahip bir süper-Dünya ve gaz devi de bulunabilir. Ancak bunlardan hangisine sahip olduğunun anlaşılması için ek gözlemler yapılması gerekiyor.

“Yeni nesil araçların gelişiyle birlikte benzer gezegenlere sahip birçok M sınıfı cüce yıldızlar bulunabilir ve bunlardan birinde yaşam izine tayfölçerle rastlanabilir” diyor Anglada-Escudé.

Carnegie Institution

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d