Gösteriliyor: 1 - 9 of 9 Sonuçlar

Jüpiter’de Bir Parlama Daha!

10 Eylül 2012’de amatör gökbilimci Dan Peterson Jüpiter’de bir patlama gözledi. Patlama hakkında rapor yazan Peterson’ın ardından başka bir amatör gökbilimci George Hall, Jüpiter gözlem filmlerini incelediğinde aynı olayı farketti. Çarpmanın ardında Jüpiter atmosferinde Büyük Okyanus büyüklüğünde bir leke oluştu.

Asteroid Adlandırma Yarışması

Dünya genelindeki tüm öğrencilere açık olan yarışmada amaç bir uzay aracı tarafından ziyaret edilecek astreoide (küçük gezegen) isim önerilmesi olacak. Yarışmaya 18 yaşından küçük tüm öğrenciler velilerinin veya öğretmenlerinin başvurusu ile katılabilecek.

Yarışmaya katılabilmek için son tarih 2 Aralık 2012’dir.

İkizler Göktaşı Yağmuru Başladı

Gökyüzünün görsel şölenleri arasında kendine 1. sırayı alan göktaşı yağmurlarından birini daha 2011’in bu son günlerinde izleyebileceğiz. İkizler Takımyıldızı (Gemini) bölgesinden gelir gibi görünen bu göktaşları yılın en iyi 2. göktaşı yağmurudur. Bu akşam gözünüz yukarıda olsun.

Swift ve Hubble Asteroit Enkazında

Geçtiğimiz yıl gökbilimciler Scheila adlı bir asteroitin kısa bir süreliğine parlaklığını birden arttırdığına keşfetti. NASA’nın Swift ve Hubble teleskopları verilerine göre bunun nedeni Scheila’ya çarpan küçük bir asteroit. Araştırmacılar çarpışma sonucunda 660 000 tondan fazla tozun atıldığını hesapladı.