Gösteriliyor: 1 - 10 of 10 Sonuçlar

Merak İlk Deliğini Açtı

NASA’nın Mars robotu Merak bir kayayı matkabıyla delerek görüntüsünü iletti. Robotun başarıyla geçen bu operasyonuyla birlikte ilk kez bir başka gezegende bir kaya delinip görüntülenmiş oldu. Robot bunun ardından bir dizi sondaj daha gerçekleştirecek. Merak Mars’ın Gale Krateri çevresinde iki yıl boyunca araştırmasını sürdürecek.

Mars Atmosferi Değişim Halinde

NASA’nın otomobil büyüklüğündeki Mars gezgini Merak (Curiosity), gezegenin atmosferinin nasıl kaybolduğunu anlama yönünde önemli bilgiler elde etti.

Bu bilgiler eşliğinde bilimciler Mars’ın geçmişte yaşanabilir olup olmadığını anlayabilecek. Şu andaki Mars atmosferi Dünya atmosferinden 100 kat incedir.

Merak Mars’ta Dere Buldu

Merak (Curiosity) Mars’ta eskiden içinden gürül gürül su akan bir dere keşfetti. Önceki Mars görevlerinde Mars’ta eskiden su olduğuna ilişkin kanıtlar vardı, ancak ilk kez dere yataklarında görülen çakıllar ve su izlerinin yer aldığı kayalar görüntülendi.
Taşların boyutları ve şekilleri bir zamanlar akan suyun ipuçlarını taşıyor.

Merak’ın İlk Ölçümleri

Merak, Mars yüzeyine 16 gün önce indiği ve yazar Ray Bradbury’in adı verilen noktadan ayrılarak ileri doğru 6 m yol aldı. Merak Bradbury noktasının doğu-güneydoğu tarafında kalan 400 metre uzaklıktaki hedefe harekete geçmeden önce son kontrollerini yapmak ve çevreyi iyice tanımak amacıyla birkaç gün daha duracak.

Merak’ın İlk Ölçümü

Mars’ın yeni gezgini Merak yumruk büyüklüğündeki kayayı incelemek için lazerini ilk kez kullandı.

Araçtaki kimyasal kamera olan ChemCam’in yardımıyla kayaya 10 saniyede 30 vuruşla lazer yolladı. Her vuruş bir saniyenin beş milyarda biri zamanında oluşan lazerle kayaya yaklaşık bir milyon watt’lık güç iletir.