Merak Mars Kayasını Delmeye Hazırlanıyor

Kayanın kenarında ve altında ince kanallar kendini gösteriyor. Bunları Mars’ta bir zamanlar aktığı düşünülen suyun oluşturduğu düşünülüyor. ( NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Mars gezgini Merak, Kızıl Gezegen’in sulu geçmişinin izlerini bulmak için üzeri düz ve ince kanallı kayalık alana doğru ilerliyor. Merak önümüzdeki günlerde kayanın yanına gelecek ve bilimcilerin onayı ile kayayı incelemeye başlayabilecek.

Bir araba büyüklüğündeki Merak (Curiosity) Mars’ın Gale Krateri içinde geçmişte mikrobik yaşam olup olmadığını incelemek amacıyla beş ay önce yüzeye indi.

NASA’nın Jet İticileri Laboratuarı’ndan Mars Bilim Laboratuarı proje müdürü Richard Cook: “Kayayı delerek içinden bir örnek almak işin en zor kısmı olacak ki bu Mars’ta daha önce yapılmamıştı. Matkap donanımını biz kontrol edemediğimiz için bir sürprizle karşılaşmak istemiyoruz” diyor.

John Klein kayalık alanında Merak’ın inceleyeceği kayalar. (NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Merak kaya içindeki toz örneklerini fırçası yardımıyla toplayacak. Daha sonra matkabıyla kayayı delip örnek alacak ve kayanın içindeki mineralleri ve bunların kimyasal bileşimi hakkında bilgi edinecek.

Seçilen kaya, Merak’ın Mast Kamerası (Mastcam) ve diğer kameraları ile üzerindeki nodüller, katmanları, gömülü kumtaşı, toprak parçaları ve delikleri ortaya çıkarabilecek.

İncelemek için seçilen kayaya 2011 yılında ölen Mars Bilim Laboratuarı proje yürütücüsü yardımcısı John W. Klein’in anısına “John Klein Kayalığı” adı verildi.

Seçilen bölgede gece ve gündüz ısı farkından oluşan kaya çatlakları göze çarpıyor. Bu nedenle araştırmanın bu bölgede daha kolay yapılabilceği düşünülüyor.

Yellowknife olarak adlandırılan kayanın altındaki derin boşluk. ( NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Merak bölgede kalsiyum, kükürt ve hidrojen bulunduğunu gösterdi. Bunlar özellikle kaya aralarındaki ince çatlaklarsa görüldü.

Fransa Nantes’den Planetologie et Geodynamique Laboratuarı’ndan Nicolas Mangold: “Bu kanallar olasılıkla kalsiyum sülfattan oluşuyor. Dünya’da bu tür kanalları suyun oluşturduğunu biliyoruz” diyor.

Araştırmacılar kayaların yakınında pudra şekeri inceliğinde kumulların olduğunu da belirledi. Bu alan Merak’ın gezegene indiği bölgenin alanından oldukça farklı bir yapıda olduğu izlenimini doğuruyor.

JPL

 

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d